Trump chce s republikány zrušit střídání letního a zimního času
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zvolený americký prezident Donald Trump v pátek na své sociální síti Truth Social napsal, že republikánská strana vynaloží veškeré úsilí na zrušení letního času, který je podle něj „nepohodlný a pro náš národ velmi nákladný“. Informuje o tom agentura Reuters.
Letní čas – posunutí hodin o hodinu dopředu během letní poloviny roku, aby se co nejvíce prodloužily večery – se používá v téměř celých Spojených státech od 60. let 20. století. V posledních letech je ale stejně jako v Evropě předmětem diskusí.
„Republikánská strana vynaloží veškeré úsilí, aby odstranila letní čas, který má jen malou, ale silnou podporu voličů, ale neměl by! Letní čas je nepohodlný a pro náš národ velmi nákladný,“ uvedl Trump také na síti X.
The Republican Party will use its best efforts to eliminate Daylight Saving Time, which has a small but strong constituency, but shouldn’t! Daylight Saving Time is inconvenient, and very costly to our Nation.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 13, 2024
Někteří zákonodárci chtějí letní čas úplně zrušit, jiní jsou naopak pro jeho zavedení po celý rok. Pro letní čas se v březnu 2022 jednohlasně vyjádřil i americký Senát, ale ve Sněmovně reprezentantů se nepodařilo najít shodu. Končící prezident Joe Biden k tématu nikdy nezaujal veřejný postoj.
Podporovatelé letního času tvrdí, že by jeho ponechání po celý rok vedlo ke světlejším odpoledním a větší ekonomické aktivitě v zimě, kritici zase argumentují tím, že by děti do školy musely chodit potmě. Řada lidí změnu času dvakrát do roka vidí jako původce problémů se spánkem a příčinu dalších zdravotních problémů.
Letní čas byl v USA v platnosti po celý rok během druhé světové války a také kvůli ropnému embargu v roce 1973. Už o rok později se ale pro jeho nepopularitu vrátilo střídání času.
V EU mělo povinné střídání času skončit předloni. Členské státy se ale nedohodly, který z používaných časů bude platit trvale.