Polsko stále řeší potraty. Zmírnění legislativy vláda neprotlačila, ozývají se hlasy o problémech koalice
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Polskem stále hýbe otázka potratů. Poté, co polský Sejm poměrem hlasů 218:215 předminulý týden odmítl liberalizaci potratů, varoval bývalý polský ministr školství a v současnosti poslanec za Občanskou platformu Roman Giertych, že téma může rozložit polskou vládní koalici. Právě zmírnění protipotratových zákonů byl jeden z důležitých volebních slibů polské vládní koalice. Tlakům na odvolání od propotratové organizace čelí i polský místopředseda vlády a ministr obrany a předseda lidovců Władysław Kosiniak-Kamysz.
Zákon, který Sejmem neprošel poté, co ho nepodpořila část vládních lidovců, navrhoval dekriminalizaci pomoci při potratu. V současnosti je v Polsku potrat legální pouze v případě, že se jedná o důsledek trestného činu (znásilnění, incest), či pokud je ohrožen život matky. Do roku 2021 platila ještě třetí možnost, a to potrat v případě vážného poškození plodu, tuto variantu však v roce 2021 zrušil ústavní soud.
Současný návrh liberální vládní koalice, která si vytkla liberalizaci potratů za jeden z cílů vlády, neprošel.
"Parlament odmítl zákon o dekriminalizaci pomoci při potratech. Poslanci, kteří hlasovali proti, by se měli stydět. Na tomhle jsme se s polskými ženami nedomluvili. U dalších voleb si vzpomeňme, jak někteří dnes hlasovali," napsala na sociální síti X poslankyně Zelených Malgorzata Traczová.
"Náš národ má pořád duši. Budeme vždy stát na straně dobra. Potraty jsou a byly zlo," okomentoval výsledek hlasování Rafal Bochenek, poslanec PiS.
O tom, o jak důležité téma se pro vládní Občanskou platformu jedná, svědčí i to, že dva ze tří poslanců z této strany, kteří pro normu nehlasovali byli vyloučeni z poslaneckého klubu. Třetí poslanec byl tohoto potupného osudu ušetřen jelikož byl v době hlasování v nemocnici.
O napětí ve vládní koalici svědčí i slova bývalého ministra školství Romana Gyetricha, jednoho z odpadlíků, který pro normu nehlasoval, že téma může koalici rozložit. "Téma potratů dříve či později koalici zničí. To není vtip. Musíme najít kompromis," uvedl.
Samy strany vládní koalice mají odlišné návrhy jak změnit protipotratovou legislativu. Levice požaduje umožnění potratu na požádání do 12 týdne těhotenství. Z dalších stran se ozývá návrat před rozhodnutí ústavního soudu z roku 2021, tedy potrat v případě porušení plodu. Současný návrh, který Sejmem neprošel, navrhoval pouhou dekriminalizaci pomoci při potratu.
Organizace Stávka žen (Strajk Kobiet), která organizuje demonstrace pro zmírnění polských protipotratových zákonů, už po hlasování Sejmu uvedla, že bude pokračovat v demonstracích. Její šéfka Marta Lempartová pak na začátku tohoto týdne vyzvala předsedu lidovců k demisi, když požadavek vylepila na dveře lidoveckého poslaneckého klub v Sejmu.