„Skvěle jsem si popovídal s Putinem,“ řekl Musk. Ukrajina se bojí o Starlink
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Excentrický miliardář Elon Musk v minulých týdnech intenzivně řešil, zda nadále poskytovat Ukrajině svůj systém satelitů Starlink. V rozhovoru s bývalým americkým náměstkem ministra obrany Colinem Kahlem, který s ním jednal o dalším používání systému Ukrajinou, se zmínil o tom, že se o budoucnosti systému bavil i s Vladimírem Putinem. Podle bývalého náměstka se obává, že Ukrajina systém nevyužívá jen k obraně, a že může být v Rusku vykreslován jako podporovatel Ukrajiny. O událostech posledních týdnů informuje například The Telegraph.
Elon Musk nabídl satelity Starlink Ukrajině k užívání krátce po začátku konfliktu. Pomocí nich má Ukrajina zajištěnou lepší a přesnější komunikaci, zaměřuje pomocí nich dělostřelecké salvy či monitoruje situaci po celé délce fronty. Z počátku Musk nabídl přístup k satelitům Ukrajině zadarmo. V říjnu roku 2022 poté oznámil, že provoz satelitů je pro společnost příliš drahý, mluvil o milionech dolarů, které společnost provoz satelitů nad Ukrajinou stojí. Po krátkém vyjednávání s americkými vládními představiteli však satelity Ukrajině opět zpřístupnil. V minulosti se Musk nechal slyšet, že roční provoz Starlinku na Ukrajině stojí jeho společnost 400 milionů dolarů.
Na začátku roku 2023 se objevily informace, že Musk odmítá, aby Ukrajina systém využívala k ofenzivním operacím a systém na krátko vypnul. Kvůli vypnutí systému se Ukrajina musela údajně vzdát například některých akcí poblíž Krymu. Už v minulosti několik spolupracovníků prezidenta Volodymyra Zelenského na Muska apelovalo, že Ukrajina systém využívá k obraně, přežití a postupu.
V minulých týdnech s Muskem o dalším využívání systému jednal náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl, který tuto pozici opustil minulý měsíc. Podle náměstka se totiž Musk obává, jak se na zpřístupnění systému dívá Rusko. „Měl jsem dojem, že je čím dál tím víc nervóznější z toho, že v Rusku na systém nahlíží jako na něco, co umožňuje Ukrajině válčit, a hledá způsob, jak uklidnit ruské obavy,“ uvedl Kahl. Ten se na setkání s Muskem snažil vlastníkovi firem Space X či Tesla vysvětlit, že pro snahy Ukrajiny je Starlink důležitý. „Vypnutím Starlinku válku neukončíte,“ upozornil ho Kahl také. Musk reagoval, že díky satelitům vidí celou válku jako na dlani a není si jistý, zda jsou satelity Starlink využívány k míru, či k vedení války. „Tohle bylo, tak tři minuty předtím, než řekl, a skvěle jsem si popovídal s Putinem,“ uvedl Kahl v rozhovoru pro The New Yorker.
Nakonec se však zřejmě podařilo vyjednat novou smlouvu o využívání Starlinku. Přestože detaily nejsou známy, podle informací médií by Ukrajina měla mít ničím neomezený přístup k systému a nehrozí tak už jeho vypnutí.
V současnosti má Starlink přibližně 1 500 000 uživatelů. V Rusku své služby zatím nenabízí. V minulých měsících se objevily informace, že se Rusko může snažit o narušení signálů Starlinku pomocí svého programu Tobol, který byl původně určen k ochraně ruských satelitů před cizími signály.