Petr Pavel je stádní prezident
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Máme proti prezidentovi republiky neustále operovat jeho minulostí před rokem 1989? Nechceme-li po něm jít se zastřelit, tak určitě ne. Život je šance neustále se obnovovat a zlepšovat a tu šanci musí mít i Petr Pavel. Ale nastávají situace, kdy se ta minulost jako vysvětlení pro některé jinak nepochopitelné kroky dnes přímo vnucuje.
Posledním počinem Petra Pavla je „gesto solidarity“ s jeho prezidentskou kolegyní v Gruzii Salome Zurabišviliovou. Petr Pavel k jejich včerejšímu telefonátu na sítích dodává: „Násilí na demonstrantech, novinářích i představitelích politické opozice v Tbilisi a dalších městech je nepřijatelné. Obdivuji odvahu Gruzínů (sic), kteří si nechtějí nechat vzít evropské směřování jejich země, a v tom mají naši plnou podporu.“
Tweet je pozoruhodný ze dvou důvodů. Pavlovo angažmá a zájem o události v zahraničí jsou naprosto výběrové a shodují se s angažmá a zájmem Bílého domu nebo Evropské komise. Stávající vláda v Gruzii jim vadí z několika důvodů, ale těžko to bude kvůli nedemokratickým praktikám. Čistý útok na demokracii byl v uplynulých dnech proveden Ústavním soudem v Rumunsku, který zrušil druhé kolo prezidentských voleb, jen aby nevyhrál favorit z průzkumů. O tom se Pavel nezmíní.
Demonstrace, na nichž policie bezpochyby užívá násilí, měly charakter blokád a vypukly poté, co si premiér dovolil zareagovat na přerušení rozhovorů o členství v Evropské komise. Premiér oznámil, že také Gruzie dá na příští čtyři roky přihlášku k ledu. Předcházely tomu volby, které vládnoucí strana s 54 procenty vyhrála, načež opozice tvrdí, že byly zfalšované, že parlament je nelegitimní, že nelegitimní parlament nemůže zvolit nového prezidenta, takže Zurabišviliová dál zůstane prezidentkou i po vypršení mandátu.
Šokující je tu rozpor, kdy o zfalšování voleb s jistotou, s jakou o tom mluví dnes evropský mainstream, rozhodně nemluvila delegace mezinárodních pozorovatelů. Report OBSE je zde. Mezinárodní pozorovatelé volbám leccos vyčetli, od vyhrocené atmosféry v médiích po nátlak, který byl prý na několika místech pozorován vůči státním zaměstnancům. Ale účastníci voleb „mohli obecně vzato vést kampaň svobodně“. A hlavně ve zprávě není ani slovo o falšování výsledků.
Druhá pozoruhodná věc, kterou včera na sebe Pavel prozradil, je nadřazovat vůli demonstrantů vůli účastníků voleb. Zvolená vláda má svobodu omezovanou jen zákony. Rozhodně není v zákoně, že vláda nesmí Evropské komisi odpovědět stejnou mincí a nenechat se pořád ponižovat. Přesně takhle začala tragédie Ukrajiny, kam před deseti lety demonstrace lidí, kteří protestovali proti dokonale legitimnímu rozhodnutí prezidenta odložit podpis asociační dohody s EU, jezdili povzbuzovat politici, od amerického senátora Lindseyho Grahama přes německého ministra zahraniční Guida Westerwelleho až po našeho Karla Schwarzenberga.
Tento obsedantní sklon vkládat se do politických střetů v zemích, které mají tu smůlu sousedit s Ruskem, vedl aspoň v jednom případě prokazatelně do katastrofy. Česká republika nemá žádný zájem na dalším, z Evropy vyhecovaném Majdanu.
Vracíme se na začátek. Petra Pavla v roce 1989 změna poměrů zastihla jako vojáka z povolání, předsedu základní organizace KSČ a frekventanta rozvědčické školy. Politik, který je z předchozí profese zvyklý poslouchat a přitom má máslo na hlavě, bude ve výsledku zpravidla tvárný. Není to materiál na skutečného prezidenta.