Ve hře je dřívější odchod do důchodu: kdy půjdete do penze podle alternativního návrhu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zásadní část důchodové reformy se ještě může změnit. Koaliční strany připouští, že se chtějí za určitých okolností přiklonit k návrhu demografů, který jednoduše řečeno zbrzdí budoucí růst hranice důchodového věku. To by už pro první zasažené ročníky znamenalo změnu: do důchodu by odcházely dříve. Rozdíl mezi ročníky by se ale především v průměru snížil a držel se podle demografů spravedlivěji toho, co ukazují data o věku dožití.
Demografům se podařilo silně vstoupit do debaty o navyšování věku odchodu do důchodu. Někteří zástupci koaličních stran se tak začínají přiklánět k variantě, která by růst důchodového věku zbrzdila. Po předložení návrhu ze strany České demografické společnosti začal debatu připouštět i ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zda k tomu dojde, však záleží na konečném „účtu“. Je totiž pravděpodobné, že pomalejší růst důchodového věku bude znamenat také pomalejší tempo úspor.
Zásadním rozdílem oproti původnímu návrhu z dílny ministerstva práce je prakticky lineární růst hranice důchodového věku. Tedy v ideálním případě by měl rozdíl mezi jednotlivými ročníky tvořit vždy o měsíc pozdější odchod do důchodu. Demografové přitom vychází z toho, že data ukazují na dlouhodobě podobně lineární růst v naději na dožití.
„Vhodnou charakteristikou doby pobírání starobního důchodu je generační naděje dožití ve věku 65 let (tj. počet let, které zbývají na dožití 65leté osobě příslušející dané generaci). Podle aktuálních prognóz očekáváme růst její hodnoty téměř lineárně, rozdíl mezi jednotlivými generacemi se bude jen velmi pomalu měnit. Proto doporučujeme lineární zvyšování důchodového věku se stejným rozdílem mezi jednotlivými generacemi,“ uvedla demografická společnost ve svém stanovisku.
Podle návrhu demografů by se zvedal důchodový věk od ročníku 1966 každý rok o měsíc. Hranici 66 let by tak prolomil ročník 1977, ročník 1978 by pak šel do důchodu v 66 letech a jednom měsíci. Pro ročníky 1979 až 1983 by se pak věk stanovil podle zprávy o demografickém vývoji v roce 2028, jak už nyní upravuje zákon, radí demografové.
Oproti tomu návrh ministerstva práce by znamenal, že by se důchodový věk měl nad 65 let zvednout lidem s rokem narození 1966 o dva měsíce nad 65 let. U ročníku 1967 by to byly další dva měsíce, u ročníku 1968 měsíc, u ročníku 1969 zas dva měsíce. Narozeným v roce 1970 až 1972 by věková hranice zůstala na 65 letech a sedmi měsících. Ročníku 1973 by se o dva měsíce oddálila.
Pro většinu zmíněných ročníků by tak návrh demografů znamenal o něco dřívější odchod do důchodu, především však demografové argumentují tím, že by nedošlo ke značným nerovnostem mezi velmi podobně starými důchodci. „Návrh ČDS by zajistil rovnoměrné a pozvolné zvyšování doby pobírání důchodu, podle návrhu MPSV by pro některé generace doba pobírání důchodu vzhledem ke generaci předchozí neúměrně rostla, pro jiné by naopak nastal mírný pokles doby pobírání důchodu,“ dodávají demografové.