Bomba 24krát silnější než ta, která zničila Hirošimu. Pentagon vyvíjí novou jadernou pumu B61-13
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Spojené státy pracují na vývoji nové jaderné bomby B61-13, která by měla být 24krát silnější než bomba, která byla za 2. světové války svržena na japonské město Hirošima. Pentagon chce poskytnout "další možnosti proti některým obtížnějším a rozsáhlejším vojenským cílům" a odkazuje na jadernou politiku z roku 2022. "Rozhodnutí o konstrukci nové jaderné pumy odráží měnící se bezpečnostní prostředí a geopoliticky rostoucí hrozby," uvedl náměstek ministra obrany pro kosmickou politiku John Plumb podle serveru Breaking Defense. USA tak reaguje na zvyšující se jaderný arzenál svých potencionálních protivníků a zlepšuje "věrohodnost jaderného zastrašování."
Podle prohlášení Pentagonu a administrativy Joea Bidena se zintenzivnily práce na jaderných pumách B61-13, které mohou nést bombardéry B-21 Raider, kvůli "sílící hrozbě" potencionálních protivníků a globálních nepřátel USA. "Spojené státy mají povinnost pokračovat v hodnocení, kontrole a zavádění schopností a dalších možností, které země potřebuje k věrohodnému odstrašení nepřátel nebo v případě potřeby, tak k reakci na strategické útoky nebo obranu našich spojenců," uvádí Pentagon v tiskovém prohlášení.
Základem jaderného odstrašení je věrohodnost a aktéři musí mít jistotu, že protivník je skutečně schopen a ochoten použít jaderné zbraně. Věrohodnost zahrnuje dostupnost moderních a různorodých jaderných zbraní, stejně tak schopnost je různými způsoby a prostředky doručit kdekoliv a kdykoliv nad území protivníka, včetně nečekaného preventivního jaderného úderu.
Jaderná bomba by podle veškerých informací Bílého domu a Pentagonu měla být 24x silnější než bomba, která byla za 2. světové války shozena na japonskou Hirošimu. "B61-13 bude mít podobnou sílu jako B61-7, tedy 360 kilotun. Tato nálož je 24krát větší než bomba svržená na japonskou Hirošimu, která měla sílu asi 15 kilotun," upozorňuje zpravodajský server Fox News.
Podle Foxu by B61-13 byla také asi 14x větší než bomba svržená na Nagasaki, která měla 25 kilotun.
Ministerstvo obrany dohlíží na nosné systémy a konstrukce jaderných zbraní, zatímco veškerou modernizaci jaderných hlavic má pod kontrolou Národní úřad pro jadernou bezpečnost (NNSA), která funguje jako nezávislá složka Ministerstva energetiky. Nejnovější konstrukce by měla vycházet z dosud probíhajícího výrobního programu jaderných hlavic B61-12, který byl založen ještě za vlády Baracka Obamy.
B61-13 by bylo možné dopravit moderními letadly a bombardéry B-21 Raider. "Nahradila by některé z B61-7 v současných jaderných zásobách a měla by podobnou výtěžnost jako B61-7, která je vyšší než u B61-12," uvedlo americké ministerstvo obrany na svém webu. "B61-13 představuje rozumný krok ke zvládnutí výzev vysoce dynamického bezpečnostního prostředí," doplnil náměstek Plumb. "Přestože nám poskytuje dodatečnou flexibilitu, výroba B61-13 nezvýší celkový počet zbraní v našich jaderných zásobách," dodal náměstek s tím, že hlavice budou vybaveny moderními bezpečnostními a ochrannými prvky a lepší přesností.
Iniciativa vychází z několikaměsíčního přezkoumávání, studování a zvažování. "Zavedení B61-13 do výzbroje není reakcí na žádnou konkrétní či aktuální událost, ale odráží průběžné hodnocení měnícího se bezpečnostního prostředí," dodal Pentagon, který tak reaguje na zvyšující se jaderný arzenál svých potencionálních protivníků.