Babiš musí znovu před soud. V kauze Čapí hnízdo padlo odvolání
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kauza Čapí hnízdo nekončí. Státní zástupce Jaroslav Šaroch se totiž odvolal proti rozsudku, jímž soud v lednu zprostil obžaloby předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou. Deníku Echo24 to sdělil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Případ se tak posouvá k Vrchnímu soudu v Praze.
„Dnešního dne podal státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze prostřednictvím Městského soudu v Praze k Vrchnímu soudu v Praze odvolání ve věci mediálně označované jako „kauza Čapí hnízdo“,“ uvedl Cimbala.
Odvolání podle něj bylo podáno jako takzvané blanketní, tedy prázdné. Šaroch má odůvodnění doplnit do 5. května. „S ohledem na rozsah písemného vyhotovení rozsudku, jeho strukturu a složitost věci nyní státní zástupce doručený rozsudek podrobně studuje. Zabývá se jednotlivými právními úvahami soudu a následně zváží, jakou argumentaci užije a jaké konkrétní skutečnosti odvoláním napadne,“ doplnil mluvčí.
Cimbala doplnil, že k odvolání byly důvody krátce po vynesení rozsudku, vysvětlení soudce Šotta ale nemohlo obsáhnout veškeré nuance případy.
„Z tohoto důvodu bylo nutné vyčkat právě na písemné vyhotovení rozsudku, které mohlo, respektive mělo pochybnosti spojené s daným způsobem rozhodnutí vysvětlit. Neboť však i po obdržení opisu rozsudku část pochybností považujeme nadále za důvodnou a též s ohledem na dřívější právní závěry vyslovené Nejvyšším státním zastupitelstvím při zrušení rozhodnutí o zastavení trestního stíhání, dospěl dozorový státní zástupce k závěru, že za dané situace nelze učinit jinak, než-li odvolání podat,“ vysvětluje mluvčí.
Šaroch se odchýlil od podstaty kauzy
Otázkou je, jestli soud vyšší instance pouze nepotvrdí Šottův lednový rozsudek. Soudce Šott totiž uvedl, že po dokazování nešla prokázat subjektivní stránka věci, dovodit se ale nedala ani ta objektivní, že by Čapí hnízdo nemělo nárok na dotaci. Státní zástupci se podle něj odchýlili od původní podstaty případu.
„Policejní vyšetřovatel si stěžoval, že od roku 2019 postupem státního zastupitelství došlo k odklonu od podstaty té kauzy. To znamená, že policie od počátku tvrdila, že Farma Čapí hnízdo nebyla nikdy míněna jako reálně fungující podnik, státní zastupitelství jakoby řeklo, a to se týká obou státních zástupců, skutkově v zásadě souhlasíme, ale postupovat budeme jinak,“ vysvětlil soudce s tím, že sám se v podstatě věci přiklání spíše k variantě policie.
Odvolací soud by ale mohl celou věc vrátit na začátek „Pokud by mohlo být nějaké rozhodnutí ve prospěch státního zastupitelství, tak to musí být nepochybně zrušit a vrátit,“ okomentoval kauzu nedávno advokát Václav Vlk.
Dotace pro malé a střední podniky
Kauza se týká padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu Čapí hnízdo ve středních Čechách. Státní zástupce vinil Babišovu manažerku Janu Nagyovou z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, Babiše z pomoci k dotačnímu podvodu. Podle soudce se ale trestním řízení neprokázalo, že Babiš s Nagyovou vyčlenili společnost Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofertu účelově proto, aby mohli požádat o dotaci pro malé a střední podniky. Důvodem pro vyčlenění firmy byly podle něj spíše rodinné vztahy.