Musk vyzval k odvolání italských soudců, kteří odmítli ponechat migranty v Albánii
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americký miliardář Elon Musk, který má podle médií blízko k italské premiérce Giorgii Meloniové, vyzval k odstranění italských soudců, kteří odmítli prodloužit zadržení migrantů ve střediscích v Albánii. Uvedla to v úterý agentura ANSA. Musk se tak připojili k některým představitelům italské vlády, kteří soudce za rozhodnutí rovněž kritizovali. Kvůli sporům jsou dvě migrační centra v Albánii měsíc po zahájení činnosti prázdná.
Soudci odmítli prodloužit zadržení i v případě druhé skupiny migrantů, kteří byli umístěni do italských center v Albánii na konci minulého týdne. Protože Albánie tyto migranty nechce na svém území, skupinu italské námořnictvo převezlo do Itálie. Vojenská loď se sedmi migranty na palubě přistála v Brindisi na jihu Itálie v úterý krátce po půlnoci. Migranti tak budou po dobu řízení o jejich žádosti o azyl v Itálii, čemuž se chtěla italská vláda, ve které převažují protiimigrační strany, vyhnout.
Na rozhodnutí reagoval i americký miliardář Musk, který má blízko k premiérce Meloniové. Ta otevření center v Albánii prosadila. „Tito soudci musí odejít,“ uvedl Musk v reakci na příspěvek jednoho uživatele na síti X, který se věnoval rozhodnutí o migrantech.
Postup soudců kritizoval i vicepremiér Matteo Salvini ze strany Liga. Podle něj se jedná o politické rozhodnutí, které jde proti zájmům Italů. Salvini v souvislosti s rozhodnutím řekl, že někteří soudci chodí do práce „s rudou vlajkou“ a stranickou legitimací opoziční Demokratické strany v kapse.
V případě druhé skupiny migrantů se soudci v Římě rozhodli obrátit na Soudní dvůr EU s dotazem, zda italský seznam bezpečných zemí vyhovuje italskému právu. Podle soudců to není jasné mimo jiné s ohledem na říjnový rozsudek Soudního dvora EU v kauze, kterou mu předložil k posouzení krajský soud v Brně. V tomto rozhodnutí unijní soud zdůraznil princip, že „kritéria umožňující označit třetí zemi za bezpečnou zemi původu musí být splněna na celém jejím území“. Taková kritéria jsou například absence rozšířeného násilí či mučení. Italský tisk už dříve upozornil, že jen menšina zemí, které italské úřady považují za bezpečné, taková kritéria splňují na celém svém území.
Střediska v Albánii jsou pod kontrolou italských úřadů. O žádostech o azyl či prodloužení detence tak rozhodují italské úřady a soudy. Uvnitř dvojice táborů hlídkují italští policisté. Za zhruba první měsíc činnosti bylo do dvojice táborů umístěno 19 lidí, kteří se pak kvůli rozhodnutí soudu dostali do Itálie. Zařízení jsou nyní podle dostupných informací prázdná.