V Česku přibylo zločinů. Narostl počet vražd i majetková kriminalita
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kriminalita v Česku se v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně zvýšila o víc než devět procent, do března policie zaregistrovala 51.282 trestných činů. V loňském roce to bylo 46.940 skutků. Přibylo majetkové kriminality a vražd, naopak se stalo méně hospodářských či mravnostních trestných činů. Vyplývá to z policejních statistik.
Policie za tři měsíce letošního roku evidovala 47 vražd, o 12 více než za stejné období loňského roku. Statistika zahrnuje nejen dokonané skutky, ale také pokusy o vraždu či přípravy trestného činu. Zatím policisté objasnili více než polovinu z nich. Osobními vztahy bylo podle policistů motivováno 28 vražd, podle policistů také došlo k jedné vraždě novorozence matkou a jedné vraždě sexuální.
Nárůst počtu vražd a pokusů o ně policisté registrovali i v celém loňském roce. Zatímco v roce 2021 došlo za 12 měsíců ke 105 skutkům, loni to bylo 150. Policejní prezident Martin Vondrášek v lednu na tiskové konferenci uvedl, že nárůst je potřeba přisuzovat znatelnému vyššímu napětí ve společnosti, které ovlivnila i pandemie covid-19, válečný konflikt na Ukrajině a komplikovaný vývoj ekonomické situace.
Policie do března evidovala 27.261 majetkových trestných činů, oproti prvním třem měsícům loňského roku je to o 4089 skutků více. Mravnostních trestných činů naopak ubylo o 81 na 946 skutků a hospodářských trestných činů o 282 na 3979 skutků.
Za celý loňský rok zaznamenali policisté oproti roku 2021 nárůst kriminality o téměř pětinu. Počet registrovaných skutků byl ale stále nižší než v roce 2019, tedy před pandemií nemoci covid-19.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.