Lesby berou více než gayové i heterosexuální ženy. Průzkumu dominují platy mužů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Lesbické ženy podle respektované studie vydělávají v průměru více než homosexuální muži či heterosexuální ženy. Nová metaanalýza profesora ekonomie Nicka Drydakise z Univerzity v Cambridge, zahrnuje 24 studií publikovaných mezi lety 2012 až 2020, se zaměřila na rozdíly ve výdělcích podle sexuální orientace (bisexuálové, gayové, lesby, heterosexuálové). Studie, která byla zveřejněná na odborném webu Springer Nature Link, zahrnuje období od roku 1991 do 2018 a data ze zemí Evropy, Severní Ameriky a Austrálie. Podle analýzy gayové vydělávají méně než heterosexuální muži i lesby. Nejvíce v průměru stále vydělávají heterosexuální muži.
Bisexuální muži i ženy však za svými heterosexuálními protějšky zaostávají a vydělávají méně. „Homosexuální muži a bisexuální muži i ženy nadále čelí výdělkovým sankcím, zatímco lesbické ženy zažívají výdělkové prémie,“ uvádí studie s tím, že tento trend pokračuje i v datech z období po roce 2010.
Přetrvávající výdělkové znevýhodnění homosexuálních a bisexuálních osob představuje závažný problém. „Navzdory antidiskriminačním opatřením tyto nerovnosti ukazují na nutnost komplexnější legislativy a jasných pokynů na pracovištích,“ zdůrazňuje analýza.
Autoři apelují na zaměstnavatele a zákonodárce, aby přijali opatření, která zajistí spravedlivé odměňování bez ohledu na sexuální orientaci zaměstnanců. Studie zároveň podtrhuje, že eliminace nerovností na pracovním trhu je klíčem k vytvoření rovných podmínek pro všechny.
Studie Marieky Klawitterové z univerzity ve Washingtonu dodává, že homosexuální ženy tráví v práci více času, mnohdy se totiž nemusí starat o rodinu. Zaměstnavatelé je mohou finančně ohodnotit lépe než ženy s většinovou heterosexuální orientací.
Deník The Washington Post podotýká, že roli může rovněž sehrát i motivace mít vyšší příjem a nahradit chybějící finance od muže, jelikož ženy obecně vydělávají méně. Důvodem pro nižší platy homosexuálních mužů zase může být jejich nižší soutěživost oproti heterosexuálům.
Deník Financial Times upozorňuje, že lesbické ženy vydělávají v průměru více než jejich heterosexuální protějšky. Tento rozdíl se v posledních desetiletích pomalu, ale jistě snižuje. Lesby podle analýzy vydělávají o 7 procent více než heterosexuální ženy, zatímco gayové mají o 7 procent nižší příjmy než heterosexuální muži.
Podle studie Lee Badgettové z University of Massachusetts Amherst a jejích kolegů se výhoda v hodinových mzdách amerických žen v párech stejného pohlaví snížila z přibližně 20 procent v roce 1990 na 10 procent v roce 2000 a téměř zmizela do roku 2018. Naopak, mzdy homosexuálních mužů se v průběhu let nijak výrazně nezlepšily.
„Možná se rozdíl ve mzdách objevil částečně proto, že lesbické ženy měly větší pracovní zkušenosti, které nebyly v dřívějším výzkumu správně zohledněny,“ domnívá se Badgettová. Jedním z důvodů, proč lesbické ženy vydělávaly více, mohou být odlišné rodinné vzorce. U lesbických žen je méně pravděpodobné, že budou mít děti a tudíž nemusí přerušovat kariéru. Například v polovině roku 2010 mělo doma dítě pouze 20 procent lesbických žen ve srovnání s 33 procenty heterosexuálních žen.
Studie z Norska ukázala, že příjmy heterosexuálních žen trvale klesají po narození dítěte, zatímco u lesbických rodičů se tyto poklesy po dvou letech vytrácí. Další výzkum odhalil, že u leseb je méně pravděpodobné, že si vyberou „rutinní“ zaměstnání. Spíše se zaměřují na kariéry, které nejsou penalizovány přestávkami v práci. Tento trend je méně patrný u mladších žen, což naznačuje, že měnící se společenské normy snižují rozdíly mezi sexuálními orientacemi.