„Špatná zpráva pro celou eurozónu“ a „facka pro vládu.“ Rating Francie od S&P se zhoršil na AA-
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Agentura Standard & Poor’s snížila rating státního dluhu druhé největší ekonomiky Evropské unie. Francie má nyní "AA-", zhoršila se tak z "AA". S&P své rozhodnutí zdůvodnila tím, že rozpočtový schodek podle prognózy zůstane v roce 2027 nad třemi procenty HDP, píše web France24. "Z hlediska francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jde o předvolební fiasko, neboť jeho klíčovým slibem bylo zkrocení veřejných výdajů Francie," komentuje ekonom Lukáš Kovanda. PS&Podle něj je zhoršení ratingu špatnou zprávou pro celou eurozónu. Podle deníku Le Figaro je to týden před volbami do EP "facka pro vládní většinu."
Francouzský rozpočtový deficit ve výši 5,5 procenta HDP byl v roce 2023 „výrazně vyšší, než jsme dříve předpovídali“, uvedla agentura. Veřejný dluh země vzroste z přibližně 109 procent v roce 2023 do roku 2027 na přibližně 112 procent HDP, a to "v rozporu s našimi předchozími očekáváními", dodala agentura se sídlem v USA.
Ministr hospodářství Bruno Le Maire reagoval tím, že znovu potvrdil vládní cíl snížit v roce 2027 veřejný deficit pod tři procenta HDP a řekl listu Le Parisien, že hlavním důvodem snížení ratingu bylo, že jako vláda „zachránili francouzskou ekonomiku“. „Beru toto rozhodnutí na vědomí. Nic to nemění na mém odhodlání obnovit veřejné finance," řekl.
Snížení úvěrového ratingu přichází s riskem, že odradí investory a ztíží splácení dluhu. "Až minimálně právě do roku 2027 totiž setrvají deficity veřejných financí Francie nad úrovní 3 % HDP. Francie tedy v dalších letech nebude splňovat maastrichtská kritéria a pokud by se – hypoteticky – nyní ucházela o přijetí eura, nikdy by jej ani zdaleka přijmout nemohla," komentuje Kovanda.
"Zhoršení ratingu Francie je špatnou zprávou pro celou eurozónu, neboť země je její druhou největší ekonomikou. Další hroucení Francie pod tíhou dluhu může poškodit euro. Naopak Česko s korunou má mít ve výhledu takřka třikrát nižší dluh než Francie, takže se jeho rating postupně stále zlepšuje, na rozdíl od toho francouzského," dodal ekonom.