Stovky lidí musí opustit své domovy. Ve dvou krajích jim to úřady mohou i přikázat
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vlivem vydatných dešťů a hrozících záplav a na některých místech dokonce již po vylití řeky z koryt, dochází k evakuaci obyvatel. Nejvíce lidí se zatím muselo evakuovat v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, kde je podle informací a předpovědí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) situace nejhorší. V obou krajích byl rovněž vyhlášen stav nebezpečí a evakuace tak zde může být obyvatelům nikoliv doporučena, ale přikázána. Evakuace probíhají i v dalších částech republiky.
Moravskoslezský kraj
V Moravskoslezském kraji by mohly být v následujících hodinách podle odhadů úřadů evakuovány stovky až nižší tisíce lidí. Zatím bylo v regionu provedeno 20 evakuací a své domovy muselo opustit zhruba 160 lidí. Na mnoha řekách lze očekávat dosažení třetích povodňových stupňů. Vody by zřejmě mohlo být i více než při povodních v roce 1997.
"Přes noc a dopoledne se situace velmi dramaticky změnila. Momentálně zasahuje na území kraje 197 jednotek hasičů. Rozhodl jsem se vyhlásit stav nebezpečí na území celého Moravskoslezského kraje. Spojil jsem se s primátory a starosty, od kterých do dnešní 16:00 potřebuji lokality, kde chtějí nařídit evakuaci a omezit v těchto lokalitách pohyb," uvedl v sobotu hejtman Josef Bělica. S evakuací budou pomáhat hasiči, místa pak budou hlídat policisté.
Evakuace již byla nařízena například v obci Petrovice u Karviné. Evakuace by se měla dotknout asi pěti desítek domů a zhruba dvou stovek lidí. "V této chvíli v podstatě bojujeme se stoletou vodou, tedy alespoň podle průtoků, které vykazují měřiče na Petrůvce. Je pravda, že osobně takovou povodeň sice pamatuji, ale před námi jsou ještě další dva dny, kdy bude více či méně pršet," uvedl starosta obce Marian Lebiedzik.
Podle starosty hasiči v obci pomáhají zhruba od 03:30. "Nejdříve jsme zabezpečovali rodinné domy, přiváželi jsme pytle s pískem nebo pomáhali stěhovat různé věci. V určité části obce máme protipovodňové hráze, které jsou koncipovány na stoletou vodu a my začínáme mít obavu, že ta voda bude větší, než je koncipována hráz. Absolutně nevíme, jak to bude vypadat v těch částech, kde voda proteče a podobně, jak se to tam bude chovat, takže tyto lokality se snažíme ochránit a nařídili jsme evakuaci," řekl Lebiedzik.
Olomoucký kraj
V Jeseníku hasiči kvůli hrozbě záplav evakuují dvě ulice, preventivní odsun se týká zhruba dvou stovek lidí. Hladiny řek v Jeseníkách stále stoupají. Další evakuace na Jesenicku budou zřejmě následovat v odpoledních a večerních hodinách. V Jeseníku a okolních obcích jsou připravena evakuační centra.
Na přípravu k evakuaci byli vyzváni i obyvatelé Šumperku. Voda z rozvodněné řeky Desné může ve městě zaplavit více než 50 ulic. Jejich seznam zveřejnila radnice na webových stránkách. Po 15:00 byla Desná v Šumperku na druhém stupni povodňové aktivity, její hladina však bude podle meteorologů v příštích hodinách rychle stoupat.
Město vyzývá obyvatele, kteří se nacházejí v potenciálně nebezpečných oblastech, aby se připravili na možnou evakuaci připravením evakuačního zavazadla, zajistili svůj majetek a dbali na své zdraví. Na třetí stupeň znamenající ohrožení by měla Desná v Šumperku podle předpokladu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vystoupat dnes odpoledne, večer by mohla přesáhnout hranici extrémní povodně, tedy padesátileté vody. Situace v Olomouckém kraji se během tohoto víkendu může podobat roku 1997, kdy kraj po vydatných deštích zasáhly ničivé povodně.
Jihomoravský kraj
V Brně bylo již v pátek evakuováno několik budov, jako např, koleje Masarykovy univerzity. V sobotu pak své pacienty evakuovala Nemocnice Milosrdných bratří. Městské zařízení leží v záplavovém území u Svratky, jejíž hladina stoupá. Neměla by se sice podle aktuálních predikcí vylít z koryta, nicméně může kanalizací vystoupat do suterénu, kde je zdroj elektřiny, doplnil hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Evakuováno mělo být asi 180 pacientů.
Jihočeský kraj
Evakuovat se budou muset i obyvatelé z obce Plav na Českobudějovicku, kde se z koryta vylévá řeka Malše. Evakuace musel proběhnout i v Benešově nad Černou, kde dokonce dvě ženy, které neuposlechly příkaz k evakuaci, museli evakuovat hasiči na člunech.
‼️‼️‼️Apelujeme‼️‼️‼️ Sledujte oficiální zdroje informací a dodržujte pokyny složek IZS a představitelů obce‼️‼️‼️
— HZS Jihočeského kraje (@HZS_jihocesky) September 14, 2024
Příkaz k evakuaci neuposlechly v Benešově nad Černou dvě ženy, které jsme museli nakonec zachraňovat na člunu. pic.twitter.com/R5ltBUVL4m
Královéhradecký kraj
Na Náchodsku začala evakuace části Zdoňova, který je součástí Teplic nad Metují. Lidé opouští domovy kvůli přetékajícímu rybníku poblíž obce, u kterého je poškozená hráz. ČTK to dnes řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru (HZS) Královéhradeckého kraje Zbyněk Voříšek. Lidé dočasně najdou útočiště v ZŠ Teplice nad Metují.
"Na výzvu HZS se evakuovalo 17 lidí, čtyřem osobám musely z obydlí pomoci jednotky požární ochrany, dalších 45 lidí bylo nyní k evakuaci vyzváno. Spolupracujeme s Policií ČR," uvedli na webu hasiči.
čtk,