Při explozi Tesly zahynul voják. Sloužil na stejné základně jako vrah z New Orleans
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Muž, který ve středu zahynul v Las Vegas ve vybuchlém voze Cybertruck, byl příslušníkem speciálních složek americké armády jménem Matthew Livelsberger. Před explozí vozidla se s největší pravděpodobností zastřelil, uvedla agentura AP s odkazem na zdroje obeznámené s vyšetřováním. FBI dnes také vyloučila spojitost mezi výbuchem a středečním útokem v New Orleansu, jehož pravděpodobný pachatel rovněž sloužil v armádě, píší zahraniční média.
Sedmatřicetiletý Livelsberger byl podle zdrojů 18 let v armádě, kde sloužil u speciální jednotky zelených baretů, která v zahraničí bojuje proti terorismu. Livelsberger byl dvakrát nasazen v Afghánistánu a sloužil také v Tádžikistánu, Gruzii nebo Kongu, uvedla AP s odvoláním na armádu. Ta mu za jeho nasazení udělila několik ocenění i medailí.
Předtím, než před hotelem nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa vybuchnul cybertruck napěchovaný zábavní pyrotechnikou a lahvemi s palivem, se Livelsberger podle vyšetřovatelů zastřelil, napsala AP. Při explozi bylo zraněno sedm lidí, Livelsbergerův motiv je podle agentury AFP nadále neznámý.
Média dříve naznačovala možnou spojitost se 42letým americkým občanem Shamsudem-Dinem Jabbarem, který v noci na středu zabil dodávkou v New Orleansu nejméně 14 lidí. Jabbar totiž mezi lety 2007 až 2015 také pracoval pro armádu a stejně jako Livelsberger podle AP pobýval na základně Fort Bragg v Severní Karolíně. Jejich služby se tam ale nepřekrývaly, podotkl jeden ze zdrojů agentury.
FBI nicméně podle AP dnes uvedla, že Jabbar jednal sám a jeho čin nemá žádnou souvislost s incidentem v Las Vegas.
O souvislosti mezi oběma incidenty spekuloval dříve na síti X také Elon Musk, který vlastní firmu Tesla vyrábějící vozy Cybetruck. Musk přišel s tvrzením, že auto použité v New Orleansu i cybertruck v Las Vegas byly zapůjčené přes platformu Turo, pomocí které mohou jednotlivci pronajímat svá vozidla. Tuto informaci poté potvrdil deník New Yort Times a následně také samotná společnost Turo.
"Firma s orgány činnými v trestním řízení aktivně spolupracuje při vyšetřování obou incidentů. Nedomníváme se, že by některý z nájemců zapojených do útoků v Las Vegas a v New Orleansu měl kriminální minulost, která by je identifikovala jako bezpečnostní hrozbu," citoval server The Telegraph mluvčího společnosti.
Při útoku půjčeným pick-upem zabil Jabbar v noci na 1. ledna v New Orleans nejméně 15 lidí a dalších 30 zranil. Úřady prověřují možnost, že muž nejednal sám. V autě našly mimo jiné vlajku teroristické organizace Islámský stát (IS), zbraně a zařízení, které vypadalo jako podomácku vyrobená výbušnina.
Před hotelem nadcházejícího amerického prezidenta Donalda Trumpa v Las Vegas vybuchl 1. ledna vůz Tesla Cybertruck. Při explozi zemřel Livelsberger a dalších sedm lidí bylo zraněno. Záběry z místa ukazují, že ve voze byly nádoby naplněné palivem a zbytky pyrotechniky.