Poslední dny na přihlášku. Na školy přichází silné ročníky, rodiče volí záložní varianty
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Doba „hubených“ ročníků žáků a studentů je u konce. Na střední školy má letos podle dat ministerstva školství zamířit stotisícový ročník deváťáků a v dalších letech bude tento tlak na kapacity škol pokračovat. Ty na to přitom nejsou připravené, ačkoliv nejde o žádný překvapivý vývoj. Poznají to už brzy uchazeči o střední školy a jejich rodiče, kterým ve středu končí termín pro odevzdání přihlášek k jednotné přijímací zkoušce.
Nejde o první rok, kdy rodiče a děti ucházející se o určité obory na středních školách narazí. I v minulém roce docházelo k násobným převisům zájemců na gymnáziích zejména v Praze či na žádaných maturitních oborech, zatímco jiné zůstávají mimo zorné pole zájemců. Letos však bude situace zjevně ještě horší. Navyšování kapacit, které se s ohledem na demografickou křivku mohlo začít řešit s výrazným předstihem, se nyní pohybuje nedostatečným tempem. A na střední školy míří populačně nejsilnější ročník za posledních 30 let. V roce 2008 se narodilo kolem 119 tisíc dětí.
Deváté třídy základních škol by mělo letos podle údajů ministerstva školství opustit přes 100 000 žáků, tedy asi o desetinu více než loni. Zatímco ve školním roce 2015/2016 chodilo do devátých tříd podle dat resortu zhruba 75 000 žáků, minulý školní rok to bylo asi o čtvrtinu víc. V dalších letech bude základní školy absolvovat každým rokem přes 100 000 dětí. Podle odhadu ČSÚ nebude počet žáků v Česku klesat do roku 2030.
Po propadu porodnosti v devadesátých letech se počet narozených začal přes stotisícovou hranici opět dostávat od roku 2005. V roce 2008 se dostal na „vrchol“, od té doby se porodnost pod stotisícovou hranici nepropadla, ukazují data ČSÚ. Mezi lety 2011 a 2014 se porodnost „propadla“ pod 110 000 ročně, jinak se drží i nad touto hranicí. Problémy se tak dají podle expertů očekávat nejen v Praze, ale i v dalších městech.
Ministerstvo školství dlouhodobě říká, že míst na středních školách je dostatek. Celkově letos v lednu měly 687 512 míst, tedy nejvíc za poslední tři roky, z čehož zhruba 200 000 míst bylo neobsazených. Výrazně se však míjí nabídka s poptávkou. Jak vyplynulo z nedávné analýzy organizace EDUin, kapacity ve středních školách se všeobecným maturitním vzděláváním nerostou přiměřeně k počtu zájemců.
„Rostoucí populační křivka budoucích středoškoláků by mohla napovídat, že budou zatíženy všechny obory vzdělávání. Není tomu tak. O učiliště klesá zájem od roku 2012 a na gymnáziích studuje 22 procent všech patnáctiletých v roce 2015 i v roce 2021. Tím pádem se zájemci o všeobecné vzdělání vytlačují do středních odborných škol,“ uvedl EDUin ve své analýze. Jinými slovy jsou tedy děti i jejich rodiče nuceni volit kvůli nedostatečným kapacitám záložní varianty, tedy z jejich pohledu méně kvalitní školy či nevhodné obory.
Přihlášky k jednotným přijímacím zkouškám na střední školy a víceletá gymnázia mohou zájemci podávat do 1. března. Zkouška, kterou centrálně zadává a vyhodnocuje Cermat, se skládá z písemného testu z českého jazyka a matematiky. Výsledek plošné zkoušky na oborech s maturitou je kritériem prvního kola přijímacích zkoušek od školního roku 2016/2017.
Poprvé jednotnou zkoušku konali na jaře roku 2017 uchazeči, kteří nastoupili do prvního ročníku středních škol v září 2017. Přihlášku si zájemci mohou podat na dvě školy, případně ještě navíc na sportovní gymnázia. Letos se zkoušky do prvního ročníku pro čtyřleté obory středního vzdělání s maturitní zkouškou a pro obory nástavbového studia budou konat 13. a 14. dubna, na víceletá gymnázia 17. a 18. dubna.
Česko zažívalo roky slabých ročníků, které souvisely s propadem porodnosti v devadesátých letech. Při největším propadu z roku 1999 se narodilo jen 89 tisíc dětí. Oproti tomu ročník 2008, který má letos mířit na střední školy, patří na zcela opačný pól, narodilo se v něm přes 119 tisíc dětí. To je nejvíce za posledních 30 let. Při pohledu na data Českého statistického úřadu je patrné, o jak masivní nárůst jde. Zatímco mezi lety 2011 a 2019 počet žáků na středních školách neustále padal až na zhruba 420 tisíc, o tři roky později už bylo na středních školách o 26 tisíc žáků víc.