Přehlídka absurdit i vážných věcí. Politické strany v ČT představují programy do eurovoleb
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Politické strany ve svých příspěvcích v České televizi (ČT) představují svůj program do Evropského parlamentu a vyzývají občany k účasti ve volbách. Ve vysílání ČT dostal prostor například Tomáš Franěk, lídr kandidátky Ano lepší EU s mimozemšťany, který se prezentuje v kostýmu mimozemšťana. Některé strany také zvou na demonstrace nebo například vaří žábu. Klipy třicítky kandidujících stran a koalic v různorodé kvalitě od dnešního dne vysílá ČT několikrát denně ve zhruba dvacetiminutových blocích. Kromě České televize dává stranám ze zákona čas k prezentaci také Český rozhlas. Ze zákona mají kandidující strany vyhrazeno celkem 14 hodin v každém z těchto veřejnoprávních médií. Evropské volby budou v Česku 7. a 8. června, kampaň tak vstupuje do závěrečné fáze.
Například v klipu hnutí ANO vystupují předseda Andrej Babiš a lídryně kandidátky Klára Dostálová na opuštěném parkovišti z auta polepeného heslem Česko, pro tebe všecko. "Mám dost těch zelených pomatenců, kteří ničí Evropu a ohrožují bezpečnost nás všech," říká Babiš. V příspěvku koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) uvádějí kandidáti a dosavadní europoslanci věci, které jsou podle nich v Evropě potřeba a které se naučili při své práci v europarlamentu. "Zkušenosti teď potřebujeme ze všeho nejvíc," míní lídr kandidátky Alexandr Vondra (ODS).
Pirátské kandidáty zachycuje klip při jejich práci, ať už v europarlamentu, či v Česku. "Máme odvahu a zkušenosti na všech úrovních politiky," prohlašuje moravskoslezská zastupitelka Zuzana Klusová, která kandiduje ze třetího místa. Jednička Starostů a osobností pro Evropu Danuše Nerudová vyzývá lidi k účasti ve volbách, zatímco okolo ní vyskakují černobílé fotografie Babiše, předsedy SPD Tomia Okamury či předsedy strany PRO Jindřicha Rajchla. STAN má podle Nerudové na kandidátce lidi, kteří "mají energii tvořit a nejen bořit".
SPD a Trikolora ve svém příspěvku představují program, zatímco v pozadí jsou záběry z demonstrací a setkání se zahraničními politiky, jako je například Marine Le Penová z francouzské strany Národní sdružení (RN).
Kreativnější jsou ve svých příspěvcích především menší strany. Lídři Svobodných ve svém klipu v kuchyni pomalu vaří žábu. Příběh má však šťastný konec, když se žábě podaří "včas vyskočit". Stejně tak by podle Svobodných měli "vyskočit" voliči podporou strany, která hájí českou suverenitu. Senátor Václav Láska v klipu SEN 21 a Volt komentuje úspornost příspěvku: "Máme báječnou lídryni, akorát nemáme dost prachů," říká. Strana Mourek ukazuje kočku za volantem, deklaruje, že to "není o kočkách," a chce "o fous lepší EU". V klipu uskupení Ano lepší EU s mimozemšťany slibuje skupina mimozemšťanů zastavit válku. Předseda strany Česká republika na 1. místě Ladislav Vrabel zase svůj čas využívá pro pozvánku na protivládní demonstraci na Václavském náměstí.
Několik kandidujících uskupení svůj příspěvek nedodalo nebo se omezilo na psaný výčet hlavních bodů programu. Kromě České televize dává stranám ze zákona čas k prezentaci také Český rozhlas, na celoplošných stanicích je bude vysílat v nočních hodinách. Volební spoty v různé kvalitě mnohé z kandidujících uskupení představily i na svých webech a sociálních sítích.
Podle předsedy Klubu politické komunikace Karla Kremla má televize i v době sociálních sítí pro politické strany smysl. "Každý den ji sleduje téměř sedm milionů obyvatel a zároveň je díky ní možné zasáhnout i skupiny, které na sociálních sítích tolik aktivní nejsou, například seniory," řekl. Této cílové skupině je pak podle něj nutné přizpůsobit jazyk příspěvků.