Non-player characters
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Autora tohoto sloupku nikdy nenapadlo, že zde bude používat výrazy ze světa počítačových her. Ale v poslední době se rozmohl jeden, jehož výstižnosti je těžké odolat – NPC. Znamená to „non-player character“. To je, pokud to chápeme správně, něco, co ve hře vypadá jako postava a nejdřív se může zdát, že se chová jako postava, ale není to skutečná postava, tedy avatar jiného hráče. Je to pouhý herní prvek s naskriptovaným velmi omezeným repertoárem reakcí, ovládaný počítačem.
Na sociálních sítích a v komentování se ten výraz začal používat pro „pěšáky událostí“, jež vytvářejí chór dění, hlavně všelijakých konfliktů a kontroverzí. Vyjadřují se velmi rázně, ale v životě neměli v hlavě jedinou původní myšlenku, nemají schopnost myslet sami za sebe. Jen opakují to, co slyší a vidí, v touze stát se součástí toho správného davu. Ale nevědí o tom, ve chvíli, kdy něco říkají, jsou o tom naprosto přesvědčeni.
I celé politické kmeny se svými vůdci v čele se mohou stát takovými NPC. Vůdce jim říká věci, které znějí jejich uším sladce, protože mají pocit, že za ně bojuje. Fanoušci Roberta Fica dostali první varování, když slovenský premiér po nástupu do úřadu v roce 2023 oznámil, že Slovensko zastavuje vojenskou pomoc Ukrajině. Ruská reakce? Slovensko je bezvýznamné, mávl rukou mluvčí Kremlu Peskov.
Minulý týden se Fico kdovíjak dostal na pódium velkého mejdanu amerických konzervativců CPAC. Fico sice slibuje, že Slovensko nadále bude vydávat na obranu plus minus nula nula nic, což by údajně mělo americké MAGA pravici vadit, ale zřejmě jí stačí být tím správným způsobem „proti“ a velebit je. Načež Donald Trump nonšalantně oznámí, že uvalí pětadvacetiprocentní clo na dovoz z EU, konkrétně „na auta a na všechny věci“. Což podle některých analýz postihne z celé EU nejvíc Slovensko.
Kdyby se vypravil Fico do USA a dělal tam cokoli, co si lze představit, jen aby se vetřel do přízně nějakých trumpistů, a snažil se u nich žebrat, aby neuvalovali cla na EU, dalo by se to pochopit – je nová doba. Jenže on si tam přijel jen pro potlesk, který mohl vystavit na facebooku.
Davům Trumpových fanoušků v zahraničí nedochází základní věc – že ta přitažlivost MAGA spektáklu spočívá právě v tom, že Trump, ať v dobrém, či ve zlém, mění politiku a tvář své země. Ten, kdo to hltá zdálky, jako posluchač podcastu nebo divák hollywoodského filmu, a myslí si přitom, že je toho činným účastníkem, skýtá politováníhodný pohled. Je NPC. Blaženě se usmívá dobrému vtipu, než mu dojde, že byl na jeho účet.
V Kanadě byli vládnoucí liberálové dlouhodobě nepopulární, od roku 2021 vedli v průzkumech tamní konzervativci se stále se zvyšujícím náskokem, koncem loňského roku až o dvacet procent. Pak se staly dvě věci – v USA vyhrál volby Donald Trump a začal mluvit o clech a o anexi Kanady. A letos 11. ledna prokázal premiér Justin Trudeau své straně tu nejlepší službu, jakou mohl, když oznámil rezignaci. Preference se během měsíce radikálně proměnily, dnes jsou liberálové a konzervativci vyrovnaní. Průzkumy ukazují, že Kanaďanům najednou připadá, že konzervativní vůdce Pierre Poilievre je příliš blízko Trumpovi (což ani moc není) a že liberálové budou s to klást Trumpovi větší odpor. Jsou možná pomýlení (liberální vláda byla pro Kanadu dost strašná), možná je to jen normální efekt v zemi, jež se ocitne pod vnějším tlakem. Ale nechtějí si nechat vládnout odjinud. Nejsou NPC.
Po německých volbách se vyrojilo množství analýz či výrazů zděšení maskovaných jako analýzy toho, kde se vzal úspěch AfD. Jenže úspěch zaznamenala ne jedna, ale dvě strany, které mají odtažitý vztah k základům poválečné spolkové republiky – AfD a Die Linke. Nedostatek slov o té druhé je důsledek dvou trendů. Zaprvé, mediální komentování, ale i současná politologická věda jsou nastavené tak, že lidé mají v zásadě být levicoví a důvod ke zkoumání je, když nejsou. Zadruhé, pro AfD hlasovali disproporčně muži, pro Die Linke stejně disproporčně (hlavně mladé) ženy. A tady je standardní výkladový rámec nastaven tak, že problém volající po řešení je „toxická maskulinita“, zatímco hlasování žen je z definice v pořádku.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.