Zemědělci z Česka, Polska a dalších zemí zablokují s traktory hraniční přechod s Ukrajinou
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ve středu v 10 hodin má začít blokáda hraničního polsko-ukrajinského přechodu v Dorohusku. Zemědělci z Polska, Česka, Rumunska, Bulharska a Slovenska chtějí přechod na tři dny zatarasit kvůli dovozu velmi levného ukrajinského obilí do zemí EU. Uvedl to dnes polský web wyborcza.biz
Od 1. června 2022 mohou zemědělci z válkou zmítané Ukrajiny dovážet obilí do členských zemí Evropské unie bez celních i netarifních omezení v rámci tzv. koridoru solidarity, připomíná server DoRzeczy. Obilí se mělo dodávat přes polské území do dalších zemí, ale v praxi většina zůstává u Polsku. To způsobuje rostoucí problémy polským výrobcům. Farmáři ujišťují, že podporují pomoc Ukrajině, ale v této situaci se museli rozhodnout zahájit protesty.
Začátkem letošního února polští farmáři už zablokovali přístup na hraniční přechod v Dorohusku. V té době směly projíždět jen kamiony s potravinami, živými zvířaty a humanitární transporty. Dopravní zácpa před hraničním přechodem byla dlouhá až 10 kilometrů.
Krize s ukrajinským obilím nakonec stála polského ministra zemědělství místo. Premiér Mateusz Morawiecki v úterý jmenoval krizový štáb ohledně dovozu ukrajinského obilí. Nový ministr Robert Telus se nyní setkal se zástupci zemědělců z Polska a dalších východoevropských zemí. Blokádě ale nezabránil.
"Jsou zapotřebí nová nařízení Evropské unie, která zajistí, že zátěž zemědělců spojená s pomocí Ukrajině tváří v tvář válce bude rovnoměrně rozdělena mezi všechny členské státy. V současné době náklady na válku nesou především pohraniční státy," uvedl ministr Telus.