Marpo v podcastu Men’s Factor: O šikaně, vojně, sebeobraně i ztracených hodnotách rytířství
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Marpo, vlastním jménem Otakar Petřina, rapper, bojovník a muž, který propojil dvě zdánlivě nesourodé světy – hudbu a thajský box – byl hostem podcastu Men's Factor. A mluvilo se o šikaně, výchově dětí k sebeobraně, ale i o tom, jak bojový sport formuje charakter člověka.
„Byl jsem šikanátor s dobrým srdcem. Pak mě to mrzelo,“ říká o době dospívání a tvrdí, že kdyby se jeho vlastní děti staly oběťmi šikany, odpověď byla jasná: „Ať se brání pěstmi. Když je někdo fakt zlej, tak občas pomůže mu dát ránu. Pak si vybere jiného slabšího.“
V rozhovoru přišla řeč i na širší téma mužství a společenských hodnot. Podle Marpa se vytrácí rytířství, slušnost a schopnost postavit se za druhé. „Dneska lidi nezasahují, když vidí násilí, bojí se právních problémů,“ říká.
Navrhuje proto něco, co mnohé překvapí: „Já bych vrátil vojnu. Ne na dva roky, ale třeba na tři čtyři měsíce. Aby si kluci prošli nějakou zkouškou a stali se z nich chlapi.“ Podle něj mladé generaci chybí zodpovědnost a sebeovládání. Josef Toman ale namítá, že vojna v éře komunizmu zas tak přínosná nebyla a domů se muži často vraceli jako alkoholici.
Může být bojový sport prevencí násilí? Podle Marpa ano. „Čím větší bojovník, tím klidnější člověk,“ tvrdí a dodává, že právě trénink a disciplína v ringu vedou k vyrovnanosti. „Chodil jsem na thajský box a ten mě brutálně vyklidnil,“ popisuje svou zkušenost.
Marpo věří, že bojové sporty učí nejen obranu, ale také respekt a sebekontrolu. Proto považuje za důležité, aby se děti učily, jak se bránit – nejen kvůli sobě, ale i kvůli ochraně druhých. „Můj syn je strašnej dobrák, snažím se mu vysvětlit, že svět není vždycky fér,“ říká.