Češi bez ruské ropy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Od předvčerejška nejsme závislí na ruské ropě, do Nelahozevsi (u Kralup) přijely ropovodem TAL první molekuly neruské ropy. Ropovod má nově po celé své délce z Terstu takovou kapacitu, že kromě německých a rakouských zákazníků je schopen utáhnout celou roční spotřebu českých řidičů.
Ukončení odběru ropy z Ruska bylo rozhodnutím naším, v tomto případě českým i evropským. Přesto česká vláda v listopadu 2022, kdy rozhodla o investici do kapacit TALu, rozhodla správně. Ruská schopnost vydírat byla potenciálního charakteru a teď i teoreticky padá.
Rozhodnutí nebrat od Rusů je částečné geopolitického, částečně morálního rázu. Pokud nechuť obchodovat s nějakou zemí proto, že válčí na území jiné země, převáží nad praktickými těžkostmi, dá se to vysvětlit jako politická volba.
Jednou z praktických těžkostí je cena – přeprava ropovodem je prostě levnější než drahými tankery, avšak do ceny nafty a benzinu u pumpy se víc než logistika promítnou ceny energie, jíž se v rafinerii spotřebuje hodně. Rozdíl mezi dopravou po moři a trubkou každopádně u ropy není tak podstatný jako u plynu.
Další těžkost praktického rázu je eliminována tou okolností, že nová ropa bude především z Ázerbájdžánu a Kazachstánu. Ropa z tohoto koutu světa se – jak před čtvrt rokem v Echu upozornil ředitel MOL pro Českou republiku Ľuboš Dinka – složením podobá ropě ruské (pokud tedy vyloučíme možnost, že přes TAL poteče ruská ropa pod cizí vinětou). Odběr například kazašské ropy mimo jiné znamená, že rafinerie v České republice ušetří náklady, které by nesl přechod na jiné technologie katalyzátorů, jiné těsnění, jiné kompresory, jinou metalurgii. Česká republika se odstřihla od ruské ropy, ale zůstává v zóně ropy ruského typu.
Sice se o tom nemluví nahlas, nicméně dodávky z Ázerbájdžánu či Kazachstánu napovídají, že definitivně neodzvonilo ani „ruskému“ ropovodu Družba. Tento týden kde se vzaly, tu se ve Financial Times vzaly úvahy, jaké prý vedou energetici ve Francii a jinde po Evropě o tom, že by se – už s ohledem na odcizení se Evropy a USA – v EU zase mohl zvýšit odběr ruského plynu. Pokud by Družba odpočívala v řádu (i několika málo) let a ne jen měsíců, začne reznout a i jako možnost posléze zanikne. Do značné míry tedy záleží na rychlosti jednání Trumpa s Putinem. Odstřižení od ruské ropy prostě není tak definitivní povahy (Konečně! – Po 60 letech! Atd.), jak se mohlo zdát včera ze zpráv. TAL je každopádně radikální zvětšení manévrovacího prostoru.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.