Sníží se podpora matek za vychované děti? Důchody se mají opět měnit
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Šlo o vlajkovou loď lidovců a také jeden z největších nových výdajů do rozpočtu. Takzvané výchovné, tedy zvýšení důchodu za každé vychované dítě, však nevydrželo ve své původní podobě ani celé volební období a nyní se řeší, jak ho omezit či nahradit. Zůstat má pouze pro matky tří a více dětí. Právě projednávaná reforma tak obsahuje mechanismus, který by měl výpadek nahradit, ovšem zatím ne v plné výši. To se však nyní na poslední chvíli snaží lidovci opět zvrátit. Rodičům, kteří pečovali o jedno či dvě děti, se má vždy dávat vyšší ze dvou variant důchodu.
Tzv. výchovné odstartovalo teprve s loňským rokem. „Pohrobek“ vlády Andreje Babiše (ANO), který původně jako první navrhovali lidovci a dlouhodobě jeho zavedení podporovali, znamenal dalších téměř 20 miliard na dluh pro důchodce, u kterých se počítalo s dalším růstem. Za „sekyru“ nekrytou úsporami či vyššími příjmy však přišla kritika odborníků i kupříkladu Nejvyššího kontrolního úřadu.
V současnosti tak lidé dostávají příspěvek 500 korun za každé vychované dítě. Nárok na výchovné má ten z rodičů, který o potomka pečoval víc. ČSSZ tak automaticky zvedla v lednu 2023 penzi 1,4 milionu žen za tři miliony jejich dětí. Ostatní o bonus žádají. Výchova se pak prokazuje čestným prohlášením a příslušnými doklady, jako je rodný list, pokud dojde ke sporu o podíl na výchově, pak přijde na řadu speciální správní řízení, v němž může dojít i na výslechy svědků. Nárok pak také nevzniká lidem v invalidním důchodu, bonus získají jen v případě, že plní podmínky a zažádají o přechod na běžný starobní důchod.
Nicméně, ač si lidé stihli sotva zvyknout, čeká je změna. Ať už totiž projde důchodová předloha v nynější verzi či s pozměňovacími návrhy, výchovné se změní. Podle reformy by se mělo dál vyplácet jen na třetí a další dítě a na první dva potomky by je nahradilo postupně započítání tzv. fiktivního výdělku ve výši celostátní průměrné mzdy za dobu péče. Bonus 500 korun za vychované dítě by se měl také přestat valorizovat. To by v řadě případů znamenalo, že dostanou rodiče za první dvě děti nižší příspěvek, než nynějších 500 korun.
Tomu však chtějí lidovci zabránit. Skupina koaličních poslanců kolem Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) navrhla nové pravidlo, podle něhož by výchovné činilo i v takovém případě nejméně 500 korun na dítě. Zůstat má pravidlo, že na výchovné mají rodiče nárok až od třetího vychovaného dítěte, ovšem už s účinností od roku 2027. Pro ty, kteří o dítě pečují v prvních třech letech věku, tedy většinou ženy na rodičovské, však má platit určité srovnávací pravidlo.
„Toto obecné pravidlo bude nově doplněno o navrhovaný postup srovnávacího výpočtu. Plátci důchodu budou tedy již od roku 2027 porovnávat, zda procentní výměra vypočtená se zohledněním ocenění za péči za péči o první dvě děti ve věku do tří let (a přičtením výchovného ve výši 500 Kč za každé z případných dalších dětí) vychází výhodněji, než kdyby tato péče byla při výpočtu osobního vyměřovacího základu zohledněna jako vyloučená doba a následně bylo přiznáno výchovné ve výši 500 Kč za každé vychované dítě včetně prvních dvou dětí,“ uvádí poslanci v pozměňovacím návrhu.
Ve zkratce to znamená, že bude i tak těmto ženám garantovaný příspěvek alespoň 500 korun na první dvě děti. Sociální správa totiž provede dva výpočty a pokud zjistí, že by zahrnutí původního výchovného znamenalo vyšší důchod, vybere následně výhodnější variantu.
Návrh uvádí příklad ženy s podprůměrnými příjmy, která získala 44 let pojištění a vychovala 4 děti. V roce 2027 požádá o důchod a zatímco ve variantě zohledňující naplno výchovné může získat 16 597 korun, v případě druhého výpočtu pouze 15 940. Stát by tak měl takové matce podle předkladatelů přiřknout důchod 16 597 korun.
Důchodová reforma prochází finálním čtením ve sněmovně, ta po opoziční kritice vládní důchodové reformy přijala ve středu odpoledne program mimořádné schůze k závěrečnému kolu jejího schvalování. Opoziční kluby ANO a SPD následně zablokovaly snahu koalice, aby projednávání penzijní novely mohlo pokračovat do večera. Schůzi poslanci přerušili do pátečního rána. Opozice odmítá prakticky všechny zásadní prvky, které novela v penzijním systému upravuje.