Rozvášněný Zaorálek: Chcípáci, kolaboranti bez koulí nechali z Česka odtéct stovky miliard
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ostrá a nevybíravá slova padla na adresu vlády Petra Fialy ze strany představitelů sociální demokracie na jejich poslední tiskové konferenci před evropskými volbami. Obzvláště se na úterním brífinku rozvášnil exministr a lídr kandidátky SOCDEM Lubomír Zaorálek. Dlouholetý politik zkritizoval padající životní úroveň lidí a odliv financí z České republiky. Kabinet pak označil za „chcípacký“, „kolaborantský“ a „nemající koule“ s tím něco udělat.
Jednička kandidátky SOCDEM tak poměrně vyostřila dosavadní styl. „Vláda zradila české občany. Důchod po 70, nízké mzdy, pomáhají bankám a velkým korporací. ČEZ má miliardy na úkor obyčejných lidí. A Babiš se tváří, že lidem pomůže, ale nikdy nezvedne mzdy a nezdaní velké firmy, protože by sám sobě škodil. Na tom, že důchodovou reformu nezmění, se podle mého názoru s Fialou dohodl. A to je obrovský podvod na voliče,“ prohlásil po konferenci Zaorálek.
Vláda zradila české občan. Důchod po 70, nízké mzdy, pomáhají bankám a velkým korporací. ČEZ má miliardy na úkor obyčejných lidí. A Babiš se tváří, že lidem pomůže, ale nikdy nezvedne mzdy a nezdaní velké firmy, protože by sám sobě škodil, o tom že důchodovou reformu nezmění se… pic.twitter.com/9lRKUmWZAJ
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) June 4, 2024
Během vystoupení dlouze hovořil o odlivu peněz do daňových rájů a nedostatečném zdanění bank, podle něj pak tyto finance chybí v podpoře občanů. Zaorálek poukázal na vládní studii, podle níž mělo jít o 456 miliard korun. „Spokojujeme se s tím, že jsme kolonií,“ tvrdil Zaorálek, který tuzemsko postavil na úroveň zneužívaných afrických států.
Fialův kabinet je podle něj kvůli tomu „Chcípácká vláda, která nemá koule a není schopna udělat to, co je evidentně v zájmu českých občanů“ a také „kolaborantem s někým, kdo není reprezentantem veřejných zájmů,“ uvedl.
Prioritami Sociální demokracie v nadcházejících volbách mají být mzdová politika a směrnice o minimálních mzdách, zastavení odlivu peněz do daňových rájů a důsledné zdanění bank. SOCDEM se také pustila do stávajících reprezentantů České republiky v Bruselu. „Po 10 letech v Evropském parlamentu přicházejí a říkají, že tam chtějí něco měnit. To považuji za nestoudnost,“ uvedl šéf strany Michal Šmarda.
V preferencích se přitom SOCDEM řadí spíše k outsiderům. Například podle agentury STEM by v nižších patrech podle voločských preferencí mohla koalice Přísahy a Motoristů dosáhnout na zisk 4,7 procenta hlasů, Sociální demokracie (SOCDEM) pak 2,9 procenta, Svobodní 2,7 procenta, Zelení 1,9 procenta a strana PRO Jindřicha Rajchla by podle něj získala 1,8 procenta. Ještě jinému politickému subjektu by dalo v eurovolbách hlas 4,1 procenta voličů.