Těžká palba za země i ze vzduchu. Pásmo Gazy hlásí jednu z nejtvrdších ofenziv Izraele od října
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Město Gaza v noci na pondělí čelilo těžkému izraelskému bombardování a do jeho centra v pondělí postupují kolony tanků hned z několika směrů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na palestinské úřady a svědectví tamních obyvatel, podle nichž jde o jednu z nejtvrdších ofenziv izraelské armády od loňského 7. října.
Civilní záchranná služba v Gaze oznámila, že podle jejího odhadu byly zabity desítky lidí, ale záchranné týmy se k nim nemohou dostat kvůli probíhajícím vojenským operacím celkem v pěti čtvrtích v centrální části města.
Centrum města se během noci až do časných ranních hodin stalo terčem vzdušných úderů, podle svědků Reuters bylo zničeno několik výškových budov. Obyvatelé, s nimiž agentura komunikuje pomocí mobilní aplikace, uvedli, že tanky postupují nejméně ze tří směrů za podpory těžké palby za země i ze vzduchu. Tisíce lidí podle nich prchají v panice a nevědí, kde hledat bezpečné útočiště. Mnozí strávili noc na ulici.
Izraelská armáda v pondělním prohlášení o průběhu bojů uvedla, že v Pásmu Gazy stupňuje operaci proti infrastruktuře tamních radikálních sil a že vyřadila z akce více než 30 bojovníků, kteří představovali hrozbu pro izraelské jednotky.
Později armáda dodala, že civilisty před svými operacemi varovala a že jim otevře cestu, kudy se budou moci z postižených oblastí evakuovat. Prohlásila také, že bojovníci Hamásu a jeho spojeneckého Islámského džihádu se při svých útocích proti izraelským silám skrývají za civilní infrastrukturu.
Aktuální izraelská ofenziva v centru Pásma Gazy přichází právě v době, kdy Egypt, Katar a Spojené státy obnovily jednání o zprostředkování dohody mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás o propuštění rukojmích a příměří ve válce, která trvá už desátým měsícem. USA, ale i EU včetně české vlády považují Hamás za teroristickou organizaci.
K dalšímu jednání se zprostředkovateli o podmínkách příměří v současném návrhu dohody v pondělí podle izraelských médií odcestoval do Káhiry šéf tajné služby Šin Bet Ronen Bar. V katarském Dauhá by měly tento týden pokračovat také rozhovory izraelských vyjednavačů pod vedením ředitele zpravodajské služby Mossad Davida Barney, které byly zahájeny minulý pátek.
Válka v Pásmu Gazy začala teroristickým útokem, při němž loni 7. října bojovníci Hamásu a další radikální islamisté zabili v izraelském pohraničí téměř 1200 lidí a dalších asi 250 odvlekli jako rukojmí do Gazy. Přes stovku z nich propustili během dosud jediného, týden trvajícího příměří na konci listopadu výměnou za palestinské vězně. Podle úřadů ovládaných Hamásem v bojích v Pásmu Gazy od října zemřelo přes 38.000 Palestinců a téměř 88.000 dalších Palestinců utrpělo zranění. Bilance palestinského ministerstva nerozlišuje mezi civilisty a ozbrojenci Hamásu, civilních obětí je však podle shody mezinárodních organizací většina.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.