SALON TÝDENÍKU ECHO

„Důchody by měly nejen růst ale i klesat s reálnými platy. Bylo by to spravedlivé“

SALON TÝDENÍKU ECHO
„Důchody by měly nejen růst ale i klesat s reálnými platy. Bylo by to spravedlivé“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vláda Petra Fialy slibuje, že už co nejdříve představí své plány na reformu penzí. Detailních testovacích balonků včetně odsunutí věku odchodu do penze už vypustila hodně. Zatím ale není zřejmé, jakým směrem zásah do dlouhodobě neudržitelných penzí povede. Už ale avizovala, že je potřeba omezit současný systém pravidelných valorizací, zvyšování důchodů. Ty se vždy zvyšují o inflaci a polovinu tempa růstu reálných platů. Ve výpočtu důchodu by měl projevit i pokles reálných příjmů. V Salonu Echa to navrhl finančník a přední odborník na důchody Vladimír Bezděk.

„Když máme situaci velmi vysoké inflace, která byla loni a možná bude i letos, a zároveň klesají reálné mzdy, jsou důchodci jedinou skupinou, které se nesnižuje ale naopak zvyšuje životní úroveň. Bylo by proto spravedlivé, kdyby se do valorizací započítával nejen vzestup ale i pád reálných platů,“ řekl ekonom a finančník Vladimír Bezděk v Salonu Týdeníku Echo, který se odehrál tento týden v Knihovně Václava Havla.

Vladimír Bezděk vedl dvě komise pro reformu penzí za různých vlád. Dnes s důchody radí prezidentu Petru Pavlovi. Jeho návrh by v praxi vypadal tak, že když letos ceny rostou o 15 procent, ale reálné platy o 9 procent klesají, důchody by se měly zvednout nikoliv o 15, ale jen o 11,5procent. Od inflace by se odečetla polovina pádu reálné mzdy, tedy 4,5 procenta z 9 procent. „Reálná životní úroveň za časů rekordní inflace padá rodinám s dětmi, zaměstnanců. A pak tady máme dva a půl milionu důchodců, nejen starobních ale i invalidních, kteří jsou stoprocentně chráněni proti inflaci,“ říká Bezděk.

Celý Salon, kde se mnou diskutoval Vladimír Bezděk a Jiří Hrabě, ředitel společnosti Elpida, která motivuje seniory k aktivnímu, pracovnímu stylu života, můžete shlédnout také na havelchannel.cz a jeho záznam si přečíst v příštím vydání Týdeníku Echo, které vyjde ve čtvrtek 4. května.

27. dubna 2023