„Korčok zdramatizoval prezidentské volby na Slovensku“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vítězstvím v prvním kole prezidentských voleb na Slovensku exministr zahraničí Ivan Korčok zdramatizoval nadcházející rozhodující duel, ve kterém bude o hlasy voličů soupeřit s dosavadním favoritem a předsedou parlamentu Peterem Pellegrinim. O výsledku druhého kola přímé volby hlavy státu 6. dubna rozhodne schopnost mobilizovat voliče a to, zda příznivci v pořadí třetího nejsilnějšího kandidáta ze sobotní volby Štefana Harabina přijdou hlasovat pro Pellegriniho. Řekl prezident nevládního Institutu pro veřejné otázky Grigorij Mesežnikov.
„Korčok dokázal v tomto podstatě plebiscitu přesvědčit váhající voliče, že když mají problém s vývojem v zemi po převzetí moci nynějším premiérem Robertem Ficem, tak on je ten nejlepší kandidát, jenž se dokáže postavit proti. Stále to neznamená, že nakonec vyhraje,“ uvedl Mesežnikov.
Za nečekaný označil náskok Ivana Korčoka, který vyhrál první kolo se ziskem 42,51 procenta hlasů před šéfem vládní strany Hlas-sociální demokracie Pellegrinim. Toho podpořilo 37,02 procenta voličů. Korčokovi, kterého v prezidentských volbách podporují i některé opoziční strany, podle něj pomohly dřívější protivládní protesty konané na znamení nesouhlasu s kroky a plány vlády v oblasti trestního práva či posílení vlivu státu na veřejnoprávní rozhlas a televizi.
Kariérní diplomat Korčok je zastáncem liberální demokracie, podpory Ukrajiny bránící se ruské vojenské invazi a kritikem některých rozhodnutí nynější slovenské vlády, která například zastavila ze státních zásob vojenskou pomoc Kyjevu. Pellegrini prosazuje zastavení palby na Ukrajině a mírová jednání.
Harabin, kterého v sobotu podpořilo 11,73 procenta voličů, má v zahraniční politice radikálnější názory než současná vládní koalice; vyslovil se například pro vystoupení Slovenska z NATO, dále za zastavení jakékoli finanční pomoci a dodávek zbraní rovněž od soukromých firem Kyjevu. Tvrdil také, že Rusko není v konfliktu na Ukrajině agresorem.
„Ve druhém kole prezidentských voleb bude důležitý faktor, v jakém počtu přijdou hlasovat Harabinovi voliči. V drtivé většině podpoří Pellegriniho,“ řekl Mesežnikov.
Harabin po prvním kole prezidentských voleb Pellegriniho přímo zatím nepodpořil. Řekl, že jeho voliči jsou národně orientovaní a že je pro ně prioritou zachování národní suverenity a míru.
Mesežnikov očekává, že kritici Korčoka se budou snažit motivovat voliče proruskými a mírně protizápadními poselstvími a také budou označovat exministra zahraničí za původce konfliktů a za „amerického agenta“.
Rozhodující kolo prezidentských voleb na Slovensku podle Mesežnikova ovlivní také voliči početné maďarské menšiny. Jejich prezidentský kandidát Krisztián Forró, který se dříve vymezil vůči Korčokovi, získal v sobotu jen 2,9 procenta hlasů. To znamená slabší výsledek, než je zastoupení příslušníků maďarské menšiny ve slovenské populaci.
Mesežinkov uvedl, že Pellegrini se v dalším průběhu kampaně už nebude moci vyhýbat Korčokovi, protože by to bylo považováno za projev slabosti. Před prvním kolem prezidentských voleb byl Pellegrini ve dvou debatách s Korčokem, z toho pouze v jedné diskutovali jen oba tito kandidáti. Pellegrini také neměl vlastní předvolební mítinky, jako předseda parlamentu více cestoval do zahraničí nebo vystupoval na tiskových konferencích ministrů své strany ve slovenských regionech.