Ruské námořnictvo vytipovalo cíle jaderného útoku. Míří na Německo, Pobaltí a Skandinávii
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Tajné plány z let 2008 až 2014 odhalily, jak by ruské námořnictvo postupovalo v případě válečného konfliktu se Severoatlantickou aliancí. Ruské námořnictvo je schopné zaútočit jak konvenčními, tak jadernými hlavicemi hned na několik míst napříč Evropou, pokud by se rozhořela válka mezi Kremlem a NATO. Podle britského deníku Financial Times (FT) mají Rusové vytipovaných 32 cílů v členských zemí NATO. Nejvíce cílů je na severu Německa, kolem Baltského moře a Skandinávie. Nově se ukázalo, že disponují takzvanými "hladinovými loděmi", které byly už v 90. letech zakázané.
Ruská armáda si už před válkou na Ukrajině nechala vypracovat plán, jak postupovat pokud se dostane do války se Západem. Dokumenty popisují první dny konfliktu a uvádí, že kromě konvenčních hlavic mohou námořníci použít i lehké, jaderné zbraně. Uniklé dokumenty také potvrzují, že Ruská federace disponuje "hladinovými" loděmi, které jsou schopné nést jaderné zbraně, navzdory dohodě o jejich odstranění mezi SSSR a USA v roce 1991. Hladinové lodě rozšiřují odpalovací a útočící kapacitu, ale také zvyšují riziko větší eskalace či nehody.
Na rozdíl od ponorky se strategickými balistickými raketami, která je navržena k odpalování nukleárního nákladu z hlubin oceánu, plavidlo povrchové flotily s jadernými hlavicemi na palubě by bylo vystaveno mnohem většímu riziku poškození bouří nebo zásahu nepřítelem. Nedávná cvičení nařízená Putinem k nácviku použití taktických jaderných zbraní ukazují, že uniklé dokumenty jsou stále v souladu se současnou ruskou vojenskou doktrínou, píše FT.
❗️ Russian navy trained to launch nuclear strikes on Europe - Financial Times
— NEXTA (@nexta_tv) August 13, 2024
The editorial board has gained access to lists containing 32 targets for missiles allegedly prepared by Moscow even before the invasion of Ukraine.
- The documents include scenarios for war with… pic.twitter.com/p4XtnJWQkB
Strategie tajných dokumentů uvádí, že "hlavní prioritou je oslabení vojenského a ekonomického potenciálu nepřítele". Zároveň se ale mluví také o tom, že jaderný úder má mít "demonstrativní" a "zastrašovací" úlohu. "Vysoká manévrovací schopnost umožňuje námořníkům provádět náhlé a preventivní údery z různých směrů," píše se v dokumentu. "Taktické jaderné zbraně jsou určeny k použití vždy v kombinaci s jinými ničivými prostředky."
Deník Financial Times, který tajné plány dostal od západních zdrojů, dále odhalil 32 cílů, které má Rusko v potencionálním jaderném hledáčku. Jedná se především o pobřežní oblasti na severozápadě Skandinávie a v okolí Baltského moře. Nejvíce je ohrožené severní pobřeží Německa, francouzské pobřeží a východ a severozápad Norska. Několik cílů je také vyznačeno na severu Polska a v Estonsku. Na jihovýchodě Evropy čelí ohrožení Rumunsko, Bulharsko a evropská část Turecka.
Podle tajných dokumentů by Ruská federace mohla k útoku využít své spojence. Základny by Rusové mohli mít v Ázerbajdžánu. Poté se jedná o klasické ruské spojence jako je Írán, Severní Korea nebo Čína.
Nutno dodat, že taktické jaderné zbraně mají kratší dolet a nejsou tak ničivé jako mezikontinentální, strategické jaderné zbraně. Díky tomu mohou být taktické zbraně odpalované ze země, vzduchu i vody. Třetí možnost odpalování z lodí je považovaná za krajně nebezpečnou informaci v rámci možné evropské války.
S nepříznivou domněnkou přišel také bývalý vysoce postavený člen NATO William Alberque, jenž uvedl, že tyto operační plány nejsou zdaleka vše, co Rusko naplánovalo. "Jedná se pouze o zlomek ze stovek, možná tisíců cílů zmapovaných po celé Evropě, včetně vojenských cílů a kritické infrastruktury," uvedl Alberque s tím, že se jedná pouze o malý výsek z mnohem větších plánů.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.