KOMENTÁŘ Ondřeje Šmigola

Televizní duel Biden – Trump: trápení seniorů v USA

KOMENTÁŘ Ondřeje Šmigola
Televizní duel Biden – Trump: trápení seniorů v USA

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kdo se rozhodl dívat se na prezidentskou debatu Joe Biden-Donald Trump a očekával fakta, vize a věcné argumenty musel být zklamán. Většina klání se skládala z osobních útoků, nadávek a urážek. Z průzkumů po prezidentských debatách ale vyplývá, že tradičně nemají na názory voličů velký vliv, takže asi ani nikdo nepředpokládal, že dva kandidáti dokáži někoho přesvědčit. Letos však byla debata od začátku o něčem jiném než o koherentních argumentech. Již několik měsíců se řeší zdravotní stav jednaosmdesátiletého Bidena. Tato debata měla ukázat, že Biden je mentálně a psychicky v pořádku.

Debata proběhla nezvykle brzy, ještě před nominačními konvencemi. Zlý jazykové tvrdí, že proto, aby demokraté mohli vyměnit Bidena, kdyby se ukázalo, že není schopen pokračovat. Je třeba říct, že tato debata spekulace o Bidenově zdravotním stavu rozhodně neutne. Biden se na podium přišoural, byl bledý, kašlal, zadrhával se a když nebyl na řadě, civěl s otevřenou pusou do prázdna. Mluvil tak tiše, že i s mikrofonem mu bylo občas těžko rozumět. Celkový pocit byl strašný.

V porovnání s ním osmasedmdesátiletý Trump vypadal o deset let mladší. Dokázal rychle reagovat, vtipkovat a na rozdíl od Bidena se nekymácel ze strany na stranu, takže se člověk o něj nebál, že každou chvíli spadne.

Zároveň ale Biden dokázal více méně na všechny otázky odpovědět. Často se sice zamotal a člověk musel usilovně přemýšlet, co chtěl říct. Měl ale některé světlé momenty a dokázal Trumpovi zasadit několik dobře mířených ran. Třeba, když prohlásil, že Trump je z nich dvou jediný odsouzený zločinec, nebo když voličům připomněl Trumpovu aférku s pornoherečkou.

Měl ale i hrozné chvíle. Třeba když v odpovědi ohledně Ukrajiny si spletl Trumpa s Putinem. Nebo když mluvil o právu na potrat a prohlásil, že ženy potřebují přístup k umělým interrupcím, jelikož je znásilňují jejich „bratři a sestry“, což minimálně v tom druhém případě není příliš pravděpodobné.

Trump toho využíval a nebál se na Bidenovy podivné odpovědi upozornit. Třeba po jedné odpovědi prohlásil, že „netuší, co na konci Biden řekl a pochybuje, že to ví Biden“. Trump rozhodně tento problém neměl. Kdyby voliči měli vybírat jen podle toho, kdo má šanci dožít se konce druhého mandátu, nastalo by drtivé vítězství Trumpa.

Bidenův výkon byl strašný, ale ne natolik tragický, aby to bylo na okamžitou výměnu. V podstatě se potvrdilo, co se již dlouho šušká v zákulisí, že Biden sice není chodící brambora, ale je evidentně pomalý a má své „seniorní momenty“. Pro demokraty je to asi nejhorší možný výsledek. Není to na okamžitou výměnu. Voličům je ale jasné, že lepší to již nebude a obavy ohledně Bidenova zdraví jsou oprávněné.

Zastavme se ale u jedné otázky, která se nás týká. To je samozřejmě válka na Ukrajině. Znovu se potvrdilo, že Trumpova pozice je komplikovanější než se běžně tvrdí. Není stoprocentně proruská. Trump zopakoval, že za něj k invazi nedošlo, protože se ho Putin bál. Opakovaně zdůrazňoval, že důvodem k invazi byla americká slabost. V tom má nejspíše pravdu. Trump také odmítl Putinovy podmínky k ukončení války, tedy ponechání dobytého území a závazek nevpustit Ukrajinu do NATO, jako neakceptovatelné. To jsou velmi dobré zprávy.

Na druhé straně si opakovaně stěžoval na peníze, které USA Ukrajině posílají. Celkem logicky tvrdil, že hlavní finanční tíhu má nést Evropa. Zopakoval svůj slib, že zařídí mír ještě před nástupem do úřadu, pokud bude zvolen, bez podrobností, jak toho docílit. Nabízí se dvojí čtení mezi řádky. Buď se Trump chystá Ukrajinu opustit, nebo podpora Kyjeva Washingtonem bude pokračovat i za jeho administrativy. Trump však bude požadovat europeizaci konfliktu a větší příspěvky na obranu Ukrajiny ze strany Evropanů. Pokud by se potvrdil druhý výklad, jeho návrat do úřadu by nemusel být taková katastrofa, jaké se všichni obávají.

Celkový pocit z debaty je následující. Trump byl energičtější, působil zdravě a srozumitelné. Pochybnosti ohledně jeho morálním profilu a zahraniční politice zůstávají, tyto okolnosti jsou ale dávno známé. Biden má světlé momenty, jeho politika je velmi progresivní. Hlavní jeho výhodou je, že není Trump. Čím ale déle setrvá v Bílém domě, tím bude vzrůstat potřeba povolat policii kvůli týrání seniorů.