„Rozbijeme židovské obchody a věci.“ Influenceři vyzývají mladé muslimy v Německu k násilí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Protesty na podporu Palestinců v Německu provázejí i násilnosti, útoky na policisty či vandalismus. Zdroje agrese je podle německého deníku Bild potřeba hledat i na internetu. Ukazuje to na živém vysílání skupiny influencerů na TikToku, kteří podle deníku vyzývají mladé muslimy k násilným protestům či bojkotu údajně židovských produktů, jako je Coca-Cola.
Mladé tiktokové celebrity mají obrovský dosah, živé vysílání, v kterém mělo zaznívat, že slovy se nic nevyřeší a je třeba „rozbíjet obchody a věci“, sledovalo podle Bildu padesát tisíc lidí. Samotného TiTokera sleduje až 170 tisíc lidí. Poselství se pak navíc šíří a dosah násobí skrze další platformy, dodává deník.
Podle Bildu se případem zabývá německá policie. Například v hlavním městě Berlíně už došlo k zákazu několika propalestinských demonstrací s poukazem na riziko násilí a antisemitských projevů nenávisti. Někteří propalestinští demonstranti ale nařízení neuposlechli, což vyústilo ve srážky s policií. Berlín stejně tak zakázal demonstraci plánovanou na neděli.
Arabische YouTuber rufen zum Krieg und der Zerstörung Deutschlands auf.
— Ali Utlu (@AliCologne) October 20, 2023
Ich frage mich, wie das geht, ohne dass @bka @polizei_nrw_k und der @BfV_Bund einschreiten. pic.twitter.com/hl0MEAaXnD
Situace v Německu si všímá i server Politico, válka mezi hnutím Hamás a Izraelem se podle něj dotýká samotné německé poválečné identity. Zatímco německý kancléř Olaf Scholz (SPD) mluví o „historické zodpovědnosti, která vychází z holocaustu“ a kvůli které se musí Německo jasně postavit za Izrael a jeho bezpečnost, ne všichni v Německu v tuto historickou zodpovědnost věří.
Politico cituje z nedávného průzkumu, který ukázal, že si téměř 80 % podporovatelů Alternativy pro Německo (AfD) nesouhlasí s tím, že má země nějakou zvláštní zodpovědnost vůči Izraeli. Z levicové strany spektra se zase stovky aktivistů připojují k podpoře Palestiny a odmítají minimálně v tomto případě „historickou zodpovědnost“.
Situace v Německu se tak velmi rychle vyhrotila, policie začala zakazuje propalestinské protesty v obavách z násilí a projevů antisemitismu, objevily se pokusy o zapálení židovského komunitního střediska se synagogou, na které neúspěšně mířily zápalné lahve, na některých domech v Berlíně se objevila označení Davidovou hvězdou.
Scholz se ve čtvrtečním projevu ve Spolkovém sněmu tvrdě vymezil proti antisemitským náladám v Německu. „Antisemitismus nemá v Německu místo a my uděláme vše, abychom mu čelili,“ řekl. Poznamenal, že úřady a policie musí rychle zakročit proti propalestinským shromážděním, na kterých jsou Izraelci uráženi a na kterých jsou činy Hamásu oslavovány.
V sobotu večer vzbudila na sociálních sítích pozornost skupina desítek muslimů, kteří se na koberečcích modlili v centru Berlína u Braniborské brány.
Das ist nicht Teheran, nicht Islamabad, nicht Tripolis, nicht Beirut, es ist
— Schlanggl (СвХлaпГГл) ⚫️🟡🇩🇪🇺🇦🇺🇸🤍💙💛🥨🍻 (@i_iangg) October 22, 2023
𝗕𝗲𝗿𝗹𝗶𝗻, 𝗕𝗿𝗮𝗻𝗱𝗲𝗻𝗯𝘂𝗿𝗴𝗲𝗿 𝗧𝗼𝗿
einem der deutschen Wahrzeichen u. das inmitten des barbarischen Krieges der #Hamas gegen #Israel
Es hat nichts mit Muslimen & Islam zu tun? pic.twitter.com/gOBY0lG1Oq