KOMENTÁŘ JIŘÍHO PEŇÁSE

Terminátor bojuje s dírou

KOMENTÁŘ JIŘÍHO PEŇÁSE
Terminátor bojuje s dírou

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Arnold Schwarzenberg, tedy pardon – Arnold Schwarzenegger vzal lopatu, několik pytlů asfaltu a opravil díru na veřejné silnici před svým domem v Brentwoodu. To je zpráva, která takzvaně obletěla svět. Mně ji poslal na mail můj přítel a kolega Zbyněk Petráček, že se mi bude líbit. Ví totiž o mém sklonu stále se poohlížet po něčem, co by se mělo a dalo opravit. Bohužel jen teoreticky.

A ano, zpráva se mi líbila, ba velmi mě potěšila, jako předpokládám další miliony lidí na skoro celé planetě. I když zároveň v nich jistě vyvolala otázky a úvahy. A to z více důvodů.

Nejdříve jde o díru samotnou. Díra na silnici se obvykle vytvoří přirozeně, prostě tím, že od toho silnice i díry jsou. Objeví-li se díra, jako že se objeví, lze očekávat nějakou reakci. Ta může být různá, záleží na tom, jak jsou ve společnosti věci zařízeny. V některých společnostech se díra velmi rychle opraví, neboť se taková věc chápe jako záležitost dočasná. Díra je vlastně proto, aby zmizela. To jde většinou docela jednoduše, ale ve skutečnosti složitě, neboť ne každá společnost to zvládne. Musí v ní totiž být vytvořená pravidla na to zvládání. A příslušná mentalita, která považuje za přirozené, že jejich silnice jsou bez děr, přičemž tuto přirozenost pak také vyžaduje.

Jsou ovšem společnosti, kde se takové předpoklady nevyvinuly a díru na silnici (většina kultur již má silnice) berou jako fatalitu, jako něco, co vytváří problém, na který se pak různě reaguje, aniž by byl vyřešen. Buď si jí nevšímají, zvyknou si na ni, berou ji jako kus života, něco, s čím se prostě musí smířit. Nebo jsou zvyklí a díru trpělivě obcházejí. Občas si sice stěžují, ach, život je plný děr, ale víc s tím udělat nemohou. Holt, díra je náš osud. Takový postoj je někdy vnímaný i jako filozofický, ale ve skutečnosti je za tím obvykle sklon k zahálce čili lenosti, což ovšem s filozofickým vztahem ke skutečnosti často splývá. To je třeba náš, tedy český, příklad, kde se k tomu přidává běžné bordelářství. Jinde zase občas někdo díru spraví, třeba když má tamtudy projet diktátor, což může být bráno jako velké dobrodiní onoho diktátora. Nejčastěji je to ale to bordelářství.

Pak jsou společnosti, kde se k dírám staví spíše prakticky. Obvykle si na to zřídí nějakou správu silnic a děr, tedy nějakou instituci, kterou si společenství, jež silnice používá, zřídilo pro jejich údržbu. Ta se o to stará. Občané si ji platí ze svých daní a ona to považuje za svou práci, kterou vykonává víceméně spolehlivě. Čím je společnost vyspělejší a asi také bohatší, tím je větší rychlost mizení vyskytnuvších se děr.

Lze předpokládat, že v Brentwoodu bylo zvykem, že díry mizely rychle. Je to předměstí Los Angeles směrem k Hollywoodu, bydlí tam extrémně bohaté lidé, kteří nepochybně platí extrémně vysoké daně. Služby jako zalátování silnic se tam zřejmě považovaly za samozřejmost, jednak proto, že v Americe to tak dlouho fungovalo všeobecně, a v místech, kde bydlí lidé jako Schwarzenegger, tuplem. Výskyt silniční díry přímo před jeho haciendou by proto měl být signálem pro její co nejrychlejší odstranění, a to bez ohledu na to, jestli tam bydlí Terminátor. To se kupodivu nestalo, což on pojal jako výzvu k činu.

Nyní nastupuje úvaha, jak je možné, že v Brentwoodu může existovat díra i několik týdnů. Aniž by člověk znal detailně místní poměry, může začít spekulovat o rozkladu civilizačních zvyklostí i na místě tak mimořádném, jako je rejdiště hollywoodských superhvězd. Nasvědčovala by tomu možná i odpověď starostky L.A., která na Schwarzeneggerovu iniciativu odpověděla obranou místních cestářů, přičemž použila slovo „proaktivní přístup“, což mělo spočívat v tom, že si cestáři sami vybírají, které díry zaplácnou. Jakmile někdo začne mluvit takhle, začnou se vyskytovat díry. Platí pravidlo, že čím více novotvarů, o to větší pokles reálných skutků. A tudíž tím více děr.

Takže musel nastoupit Arnold. Spolu se sousedem si pořídili asfalt, vzali si lopaty, oblíkli se do pracovního a jali se spravovat díru. Pochopitelně se Arnold u toho natočil. To už dneska dělá skoro každý. Díru tedy jaksi zaplácli a video poslali do světa. Tak se dostalo až ke mně. Já podle něj začal sepisovat komentář, který měl končit výzvou, ať lidé nečekají, až za ně někdo zaplácne díry, ať to udělají sami. Samozřejmě to mělo být myšleno obrazně, nejen pro díry, ale pro řadu dalších věcí, prostě ať vyrazí spravovat okolí, že tím se jaksi spraví i svět.

Když už jsem ho skoro dopsal, dozvěděl jsem se, že kauza pokračuje. Ozvala se totiž firma z L.A., že původcem díry je ona a že je tam správně, neboť tam prý má pokládat kabely. Je to divné (Že by tedy díru nijak neoznačili? Nebo si toho Arnold nevšiml?), ale není to vyloučené. Padá tím pracně sestavená konstrukce, nebo ne? Jak by řekl přítel Petráček, těžko říct. A co na to říká Arnie? Půjde do toho příště? A kdo jiný, když ne on?

17. dubna 2023