Zlatým dolem budou nájmy, soudí developeři. Více pronajímají, než prodávají
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Po několika letech nejistoty se český realitní trh začíná nadechovat k novému růstu. Zásadními faktory, které k oživení přispívají, jsou stabilizace inflace, očekávaný pokles úrokových sazeb a zvýšená aktivita investorů. Obchodování s nemovitostmi ožívá, přestože developeři a investoři vidí budoucnosti spíše v nájemním bydlení. Více pronajímají, než prodávají, uvádí každoroční studie Trend Report 2025 od Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN).
Pokles úrokových sazeb by se měl pozitivně projevit i na hypotečním trhu. Studie předpokládá, že objem nově poskytnutých hypoték by mohl v letošním roce dosáhnout až 300 miliard korun. To by znamenalo nejen větší dostupnost vlastního bydlení, ale i posílení zájmu o nájemní segment.
„Na trhu vidíme zvýšený zájem investorů o udržitelná a stabilní aktiva, zejména v oblasti nájemního bydlení,“ říká prezidentka ARTN Zdenka Klapalová. Podle ní se realitní sektor letos opírá o příznivější makroekonomické prostředí – české hospodářství má v roce 2025 růst o dvě procenta a veřejné investice do dopravní infrastruktury jsou na vzestupu.
„Logistika a nájemní bydlení jsou nejpreferovanějšími segmenty,“ potvrzuje Pavel Kliment, místopředseda dozorčí rady ARTN a partner společnosti KPMG Česká republika. Právě tyto segmenty jsou podle něj vnímány jako méně rizikové, a tedy atraktivní pro investory, kteří hledají dlouhodobou stabilitu.
Na rezidenčním trhu se již loni projevil růst poptávky. Průměrná cena nového bytu v Praze vzrostla o deset procent na 157 tisíc korun za metr čtvereční. V regionech se ceny pohybují mezi 85 a 100 tisíci korunami za metr a v průměru šly nahoru o 7 procent. Tento vývoj podle odborníků podporuje zájem o nájemní bydlení, které je pro mnoho domácností dostupnější alternativou. Podobně to mají i investoři a developeři, kteří více staví bydlení určené k pronájmu, nežli byty k prodeji.
I přes pozitivní signály si však odborníci na realitním trhu nadále stěžují na příliš komplikovanou legislativu. „Bytový trh potřebuje zvýšit objem nové výstavby i rekonstrukcí stávajících budov, funkční stavební zákon a kvalitně zpracované územní plány měst a obcí,“ zdůrazňuje Jiří Pácal, ředitel společnosti Central Europe Holding.
Do budoucna bude trh více ovlivňovat tlak na ekologickou udržitelnost. Význam ekologických certifikací, energeticky efektivních řešení a technologií snižujících uhlíkovou stopu roste. Tento trend však může vést ke zvýšení nákladů na výstavbu a tím i ke snížení dostupnosti bydlení.
Nejistotu přináší i geopolitická situace. Potenciální obchodní války a zvýšení dovozních cel v souvislosti s návratem Donalda Trumpa do čela Spojených států by podle odborníků mohly negativně ovlivnit náklady a tempo výstavby.
Přesto je výhled pro český realitní trh v roce 2025 optimističtější než v uplynulých letech. Jak shrnuje Zdenka Klapalová, „trh se stabilizuje a investoři znovu nacházejí důvěru. To je klíčové pro budoucí rozvoj sektoru.“
"Lidé trhu i ekonomice věří." Tento roku bude ještě silnější, tvrdí developer
Pozitivní vývoj na tuzemském trhu s bydlením potvrzuje i majitel investiční skupiny Trigema Marcel Soural. „Loni se v Praze prodalo 7200 bytů, ve zbytku Česka 8400 bytů. A podobné to čekáme i letos,“ domnívá se developer s ohledem na klesající hypoteční sazby a spotřebitelskou náladu. Podle něj bude rok 2025 z hlediska poptávky po novém bydlení ještě silnější než ten loňský. „Lidé trhu i ekonomice věří a je tu prostor pro to, aby se rezidence prodávaly,“ tvrdí.
Podle dosavadních odhadů by i nadále měly růst ceny bytů. „Banky loni poskytly na úvěrech na bydlení přes tři sta miliard korun,“ říká generální ředitel ČSOB Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny Martin Vašek. Zájemci už nečekají na nižší hypotéky, ale rovnou kupují nemovitosti.
Další růst objemů hypoték by měl podle Vaška přijít i letos. „Klienti pochopili, že sazby dosáhly nějakého dna a nemovitosti na cenách nadále rostou. Nemá tedy smysl čekat, jestli se hypotéky ještě nepatrně zlevní,“ tvrdí.
To potvrzují i finanční portály Banky.cz nebo Hyponamíru.cz. Ceny měsíčních splátek hypoték a nájmů se k sobě po několika letech opět přibližují. Stále je sice výhodnější platit nájem, ale v některých regionech, kde je bytová poptávka nižší, se začíná vyplácet vzít si hypotéku. Výhodou vlastního bydlení jsou klasické body jako je například budování vlastního majetku, zajištění do důchodu, apod.
V roce 2020 lidé průměrně spláceli hypotéku částkou 10 567 korun měsíčně, zatímco za nájem tehdy platili 12 817 korun. Největší rozdíl v cenách za nájemní a vlastnické bydlení byl podle Asociace nájemního bydlení ale v srpnu 2022, kdy splátka hypotéky na průměrný byt o rozloze 52,6 metru čtverečních byla oproti nájmu o více než deset tisíc korun vyšší, píše magazín Forbes.
V současnosti podle finančních portálů například v Ústeckém kraji měsíční splátka hypotéky klesla o 1494 korun pod úroveň nájmu. Ve Středočeském a Moravskoslezském kraji je nájemné ve srovnání s hypotékou levnější o 2 tisíce korun.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.