Volby do sněmovny

Lídrem ANO pro Hradecký kraj bude náměstkyně Dostálová

Volby do sněmovny
Lídrem ANO pro Hradecký kraj bude náměstkyně Dostálová

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Kandidátní listinu hnutí ANO pro sněmovní volby v Královéhradeckém kraji povede náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Rozhodl o tom krajský sněm ANO. Kandidátku musí ještě schválit celostátní předsednictvo hnutí ANO, sdělil dnes ČTK mluvčí ANO Vladimír Vořechovský. Dostálová je od loňského podzimu i krajskou zastupitelkou, což je podle ministerstva vnitra neslučitelné s její funkcí na ministerstvu.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ve čtvrtek uvedl, že Dostálovou zbaví mandátu zastupitelky, pokud ji královéhradecké zastupitelstvo samo neodvolá. Zastupitelé o tom mají jednat v pondělí. Dostálová je ale přesvědčena o tom, že zákon neporušuje a v případě odvolání z funkce zastupitelky je připravena obrátit se na právníky a případně na soud.

Dostálová byla lídrem ANO i pro loňské říjnové krajské volby, které ANO jednoznačně vyhrálo se ziskem 25 procent hlasů. Skončilo však v opozici, protože na pětičlenné koalici se domluvily ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši a TOP 09.

„Vyhráli jsme o parník, ale naši konkurenti se ještě před volbami domluvili za našimi zády a poskládali to i bez nás. O to větší motivaci mám teď uspět znovu. Věřím, že lidé nezapomněli,“ řekla ke své sněmovní kandidatuře Dostálová.

Dvojkou na kandidátce bude poslanec a lékař Pavel Plzák a trojkou místostarosta Dobrušky Petr Sadovský. Za nimi budou královéhradečtí krajští zastupitelé Eva Matyášová a Petr Koleta.

Hnutí ANO vyhrálo v hradeckém kraji i poslední sněmovní volby v roce 2013. Získalo 20,28 procenta hlasů a poslanecké mandáty pro své první tři kandidáty. Lídrem ANO byl před čtyřmi lety bývalý šéf tuzemské pobočky firmy Microsoft Ivan Pilný, za ním byli Plzák a starostka Holovous na Jičínsku Martina Berdychová. Druhá ve volbách 2013 skončila ČSSD s 18,57 procenta a dvěma mandáty, třetí byla KSČM se ziskem 14,08 procenta hlasů a dvěma mandáty.

Ostatní parlamentní strany v hradeckém kraji do čela sněmovních kandidátek zatím vysílají současné poslance. Lídrem ČSSD by měl být poslanec, starosta Náchoda a místopředseda strany Jan Birke. ODS povede poslanec a trutnovský starosta Ivan Adamec a KSČM bude mít v čele poslance a krajského zastupitele Zdeňka Ondráčka. Koaliční kandidátku KDU-ČSL a hnutí STAN povede poslanec, místopředseda vlády a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Jména lídrů zatím neoznámily TOP 09 a Úsvit-Národní koalice.

Královéhradecký krajský sněm byl v rámci hnutí ANO druhým v pořadí, své kandidáty ANO nominovalo zatím v Libereckém kraji. Až do poloviny května budou pokračovat regionální sněmy hnutí v dalších krajích. Proces primárek skončí 14. května v Ústeckém kraji, uvedl Vořechovský.

 

,

23. dubna 2017