Strach ruských novinářů

Ruské noviny odhalily čečenské represe proti gayům. Teď se bojí odvety

Strach ruských novinářů
Ruské noviny odhalily čečenské represe proti gayům. Teď se bojí odvety

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ruský liberální list Novaja Gazeta se obává pomsty za to, že upozornil na masivní zatýkání a mučení gayů v Čečensku. Řekl to šéfeditor Dmitrij Muratov. Podle listu mělo být až 100 gayů zatčeno a mučeno na příkaz prezidenta Čečenska, Ramzana Kadyrova. Moskva toto obvinění popírá. Informuje o tom deník The Guardian.

Šéfeditor listu Muratov řekl, že slyšel „přímou výzvu po odvetě“ v otevřeném dopise čečenskému muftímu, což je náboženský představitel sunnitských muslimů. „Noviny si dobře pamatují a nikdy nezapomenou na vraždy Anny Politkovskajové a Natalie Estermirové,“ prohlásil Muratov a dodal: „V této zemi bylo už dost násilí.“

„Mé zdroje mi řekly, že mě i každému zaměstnanci Novaja Gazety hrozí vážné nebezpečí,“ řekla Elena Milašinová, která čečenský hon na gaye odhalila a dodala, že plánuje učinit výjimečná bezpečnostní opatření a možná na nějaký čas opustí zemi. Milašinová dříve pracovala právě se zavražděnou Politkovskou a ani její smrt ji neodradila od psaní o situaci v Čečensku.

Novaja Gazeta v posledních týdnech přišla s informacemi, že v Čečensku na příkaz tamního autoritativního prezidenta, Ramzana Kadyrova, bylo zadrženo až 100 tamních gayů. Ti mají být nyní vězněni a mučeni, 3 z nich již podle informací Gazety měli zemřít. Čečenské úřady existenci organizovaných represí popírají s poukazem na to, že pokud se v Čečensku nějací homosexuálové objeví, zbavili by se jich jejich vlastní příbuzní. 

K situaci se vyjádřil také mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, Dmitrij Peskov: “Nemáme žádné spolehlivé informace o jakýchkoliv problémech v oblasti.“ Ruská pobočka Amnesty International ale vyjádřila obavy ohledně s případem souvisejícího shromáždění čečenských starších a duchovních. To mělo nastat několik dní po zveřejnění novinového článku o zadržených gayích. Představitelé shromáždění měli vyhrožovat těm, kteří „uráží staletí staré základy čečenské společnosti a důstojnost čečenských mužů.“

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov - foto: Wikimedia Commons/Government.ru

 

, tk

16. dubna 2017