Vládní krize

V ANO jsme Babišovi demisi rozmluvili, tvrdí ministr Brabec

Vládní krize
V ANO jsme Babišovi demisi rozmluvili, tvrdí ministr Brabec

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ministři hnutí ANO demisi vlády nechtějí a sami z kabinetu odcházet nehodlají. Novinářům to před středečním jednáním vlády řekli ministři spravedlnosti a životního prostředí Robert Pelikán a Richard Brabec.

Odmítli také možný odchod ministra financí a vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), jehož problémy s vyjasněním majetkových poměrů označil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) za důvod pro podání demise vlády. Babiš by rezignací podle nich uznal vinu. Podle Brabce mu to ostatní členové ANO rozmluvili.

Brabec označil Sobotkovo rozhodnutí podat demisi za „náhlé hnutí mysli“. Kritizoval skutečnost, že se ANO o plánu předsedy vlády dozvědělo z médií, a ne předem. Zdůraznil také, že Sobotka demisi zatím formálně prezidentovi Miloši Zemanovi nepodal.

„My dnes chceme jasně říct na vládě panu premiérovi, že my nejsme pro demisi jako koaliční hnutí, že nám to připadá zbytečné a že my jako ministři ANO demisi podávat nebudeme,“ řekl.

Ministr životního prostředí Richard Brabec - Foto: Jan Zatorsky

Pelikán také řekl, že vznik nové vlády by mohl znamenat příchod nového premiéra a setrvání současných ministrů. „My máme rozdělanou nějakou práci a my bychom ji docela rádi dodělali. To si myslím, že je normální,“ řekl.

Stejně jako lidovci, kteří přišli do Strakovy akademie chvíli před nimi, zdůraznili, že vláda má před sebou ještě řadu důležitých rozhodnutí. Ministři za sociální demokracii dnes mezi novináře před jednáním vlády nepřišli. Část z nich se účastnila ranního zasedání užšího vedení strany na Úřadu vlády. Další přijeli na pravidelné jednání kabinetu zadním vchodem.

,