Expremiér o ministrovi financí

Babiš je bez morálních zábran. Spojení s ANO zničí ODS, varuje Topolánek

Expremiér o ministrovi financí
Babiš je bez morálních zábran. Spojení s ANO zničí ODS, varuje Topolánek

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Bývalý šéf občanských demokratů Mirek Topolánek varoval před spojením strany, kterou vedl osm let, s hnutím ANO Andreje Babiše. Pro ODS by to podle něj byla konečná a ztratila by význam. Topolánek, který nyní pracuje pro  Energetický a průmyslový holding miliardáře Daniela Křetínského, to řekl v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny

„Po kolaboraci ODS s ANO v krajích je možné všechno. Pokud by k tomu došlo, tak je to konečná. Smysl existence ODS by byl nulový. ODS by pak velice snadno mohla následovat TOP 09 a přepustit liberálně konzervativní koncept KDU-ČSL se STAN,“ uvedl Topolánek. 

Naopak větší pochopení dal najevo pro současnou politiku premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky. Návrhy sociálních demokratů, především v daňové oblasti, jsou podle něj „návratem k tradiční ideologii“. Program Sobotky nicméně označil Topolánek za „děs a hrůzu“ a „nesplněný bolševikův sen“. Sobotka se nedávno nechal slyšet, že by byl ochotný jít s komunisty do vlády.

Topolánek také mluvil o ministrovi financí Andreji Babišovi, ve kterém podle svých slov vidí riziko pro Českou republiku. „Vůbec nepochopil principy demokratické diskuse, kompromisu, politické odpovědnosti. Útočí hlava nehlava,“ řekl bývalý premiér a předseda ODS.   

„Po kolaboraci ODS s ANO v krajích je možné všechno. Pokud by k tomu došlo, tak je to konečná. Smysl existence ODS by byl nulový," řekl topolánek - Foto: Jan Zatorsky

Babiš je egocentrik bez zábran

Takzvaný zákon „lex Babiš“, který se týká střetů zájmů, nicméně považuje za „obrovskou politickou chybu“, který Andreji Babišovi jenom nahraje. Předsedovi hnutí ANO tím podle něj politici dali možnost předkládat zákon ve volební kampani jako důkaz „spiknutí všech proti poslednímu bojovníkovi proti korupci“.

Topolánek označil Babiše za „typického workholika a egocentrika bez morálních zábran“, který šel do politiky primárně proto, aby ochránil sebe a pochybným způsobem získaný majetek.

Mirek Topolánek je bývalý český politik, v letech 2002–2010 druhý předseda Občanské demokratické strany a v období 2006–2009 předseda vlády České republiky. Od ledna do května 2009 byl také předsedou Rady Evropské unie. Nyní pracuje pro Křetínského Energetický a průmyslový holding.

, bp