Bezhotovostní platba

Bezhotovostní výkup kovů zabral. Počet krádeží klesl o 72 %

Bezhotovostní platba
Bezhotovostní výkup kovů zabral. Počet krádeží klesl o 72 %

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Vyhláška ministerstva životního prostředí, kterou skončila možnost na sběrných dvorech obdržet za přinesené kovy hotovost, se osvědčila. Za dva roky, co funguje bezhotovostní způsob platby, se podle statistik snížil počet krádeží kovů o 72%.

V roce 2014 bylo nahlášeno 11 764 krádeží se škodami za více než 564,5 milionu korun. Od začátku předloňského března začala platit vyhláška ministerstva životního prostředí, která nařizuje bezhotovostní způsob platby za výkup druhotných surovin, například převodem na bankovní účet. Opatření cílilo právě na krádeže kovů. Za loňský rok bylo zaznamenáno 3284 krádeží, tudíž za dva roky počet poklesl o 72%.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) považuje vyhlášku z roku 2014 za zásadní. „Naše bezhotovostní vyhláška přinesla první pozitivní výsledky velmi rychle. Už na podzim 2015 jsme z policejních statistik viděli, že krádeží kovů výrazně ubylo – o víc než polovinu –, stejně tak způsobené škody byly poloviční, dnes, po dvou letech platnosti vyhlášky jsou čísla ještě lepší,“ řekl pro deník Právo Brabec.

„Z hodnocení vyplývá, že situace v oblasti kovových odpadů se v České republice zlepšuje. Byl zaznamenán výrazný úbytek počtu krádeží kovových výrobků, ubylo rovněž případů zneužívání sociálních dávek za souběžného získávání finančních prostředků prodejem kovových odpadů,“ uvádí ministerstvo životního prostředí.

Na zavedená omezení výkupu kovů od občanů měly navázat další změny pro sběrny. Ministerstvo ale neprosadilo nový zákon o odpadech, který letos stáhlo z vlády. Pokud návrh v budoucnu projde, budou se sběrny muset vybavit kamerami, uchovávat záznam o výkupu po dobu tří let a na vyžádání ho poskytnout kontrole. Zpřísnit by se také měla pravidla na technické zabezpečení skládek. Ministerstvo počítá s tím, že po podzimních volbách zákon znovu předloží.

Za dva roky, co funguje bezhotovostní způsob platby, se podle statistik snížil počet krádeží kovů o 72% - Ilustrační foto: Printscreen z Youtube (Luboš Mlčůch)

 

,