SLOVO, KTERÉMU BABIŠ ROZUMÍ

Chvojka o Babišovi: „Ojeb je jeho druhé jméno“

SLOVO, KTERÉMU BABIŠ ROZUMÍ
Chvojka o Babišovi: „Ojeb je jeho druhé jméno“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Na adresu ministra financí Andreje Babiše (ANO) se po šéfovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi vyjádřil velmi ostře také ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka (ČSSD). Kvůli nejasnostem kolem Babišova financování nákupu dluhopisů Agrofertu ho Chvojka nazval ojebem. Ministr to řekl v nedělním diskusním pořadu České televize.

„Když se pan Babiš rozčílí, tak mluví slovensky nebo sprostě. Některým věcem, když mu je řeknete slušně, tak nerozumí. Pan premiér použil slovo, kterému pan Babiš rozumí. To slovo provází pana ministra celým životem, skoro bych řekl, že ojeb je jeho druhé jméno,“ prohlásil ministr Chvojka.

Podle Chvojky navíc nemusí být výraz ojebat nutně sprostý. „Je otázka, zda to slovo je vulgarita, podle mého názoru je to na pomezí,” řekl. Podle něj lze takové slovo výjimečně použít.

To slovo provází pana ministra celým životem, skoro bych řekl, že ojeb je jeho druhé jméno,“ prohlásil ministr Chvojka - FOTO: jan zatorsky

Ministr pro lidská práva tím měl na mysli facebookový příspěvek premiéra Sobotky z pátku. V něm o ministrovi financí a šéfovi hnutí ANO Babišovi napsal, že „důkladně ojebal český stát“ tím, že využil korunové dluhopisy. Sobotka později vzkázal, že pouze popsal věci tak, jak jsou, a omlouvat se za svoje slova nehodlá.

Sobotka a Chvojka tím naráželi na informace zveřejněné Týdeníkem Echo, který zjistil, že Babiš uspokojivě nevysvětlil, kde vzal dost osobních legálních příjmů, aby si mohl pořídit od daní osvobozené dluhopisy Agrofertu za 1,482 miliardy korun. Ty jsou dnes hlavním zdrojem jeho osobních příjmů. Ročně z nich inkasuje 90 milionů korun a nezaplatí do státní pokladny ani korunu na daních.

Stále se ale ministr zamotával do toho, kde vzal dost legálních osobních příjmů na to, aby si tento nový od daní osvobozený zdroj živobytí mohl pořídit. V roce 2013 mu na nákup dluhopisů totiž chybělo 142 milionů korun. A to bez ohledu na životní výdaje, které se u Babiše, jen pokud jde o investice do osobního majetku a životního stylu, pohybují v desítkách milionů korun. Opozice, ale i kolegové z vlády, po Babišovi nyní žádají vysvětlení.

, bp