Wilders jde do voleb. Chce zbavit Nizozemí islámu

Wilders jde do voleb. Chce zbavit Nizozemí islámu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Příští rok na jaře čekají Nizozemí parlamentní volby. Geert Wilders, šéf Strany pro svobodu (PVV, Partij van de Vrijheid), asi nejznámější bojovník proti islámu a islamizaci Evropy, je doma už déle nejpopulárnějším politikem. Jako první z hlavních partají nyní představil svůj volební program. Wilders slibuje, že když o tom PVV získá možnost rozhodovat, deislamizuje Nizozemí. Zakáže korán, zavře všechny mešity, všechny islámské školy a všechna azylová centra, píše list De Volkskrant

Program PVV má pouhých jedenáct bodů, které nejsou vesměs žádným překvapením. Pryč s islámem, pryč s žadateli o azyl i azylovými centry. Blíže se k těmto věcem Wilders nevyjadřuje. Chce zavřít hranice země pro všechny migranty z muslimských zemí, zakázat nošení šátků ve veřejných funkcích, preventivně zavírat radikální muslimy, zločince s dvojím pasem zbavit nizozemského občanství a vypovědět ze země, odebrat zpět povolení k dočasnému pobytu v Holandsku všem žadatelům o azyl, kteří ho dosud získali.

Také v jiných oblastech plánuje šéf PVV výrazné změny. Státní financování rozvojové pomoci a podpora umění by se měly omezit, ušetřené peníze by zvýšily rozpočty obrany a policie, stojí v programu. Wilders chce dále zlevnit nájmy a snížit zdanění příjmů. Nizozemí má být podle něj opět nezávislé ("Nederland wer van ons" - Nizozemí opět naše, zní jeho heslo), tedy pryč z EU. Zákonný věk pro odchod do důchodu by se měl vrátit zpět na 65 let. Wilders rovněž prosazuje přímou demokracii skrze závazná referenda.

Blonďatý politik je proslulý svými krátkými volebními programy, ale tentokrát aspiruje zřejmě na rekord. Aktuální program včetně stručných finančních propočtů se vejde na jednu stranu papíru formátu A4. Autor ho rozeslal Twitterem a zveřejnil na svém Facebooku. Postupně se prý k němu vyjádří obsáhleji. Kde že jsou ty doby, kdy politické strany svolávaly ke svým programům obsáhlou tiskovou konferenci, na níž měli novináři možnost celý obsah podrobně rozebrat a na cokoli se zeptat, posteskli si někteří domácí komentátoři. To už dnes podle nich nedělá téměř žádná partaj.

Wildersovy plány je třeba brát velmi vážně. Parlamentní volby jsou sice naplánovány až na 17. března 2017, ale šéf PVV je doma už déle nejpopulárnějším nizozemským politikem. Kdyby se dnes konaly volby, získal by podle srpnového průzkumů renomované agentury Maurice de Hondt v dolní komoře nizozemského parlamentu (Generální stavy) 36 křesel z celkem 150. To je více než jakákoli jiná strana. Loni v srpnu mu průzkum téže agentury přisuzoval 39 poslaneckých míst, což je historický rekord. Podle jiného čerstvého průzkum, tentokrát IPSOS, by PVV obsadila v parlamentu "jen" 27 křesel. Ale dlouhodobý trend dává za pravdu spíše průzkumu Maurice de Hond.

Ambice Wilderse na premiérský post jsou tedy naprosto oprávněné. Narážejí ale na jeden vážný problém. Vzhledem k tradičnímu rozdělení voličské přízně mezi dlouhou řadu stran vládnou Nizozemí dlouhodobě koalice - a s Wildersovou PVV žádná z významnějších stran zatím vládnout nechce. V těchto okamžicích je tedy pravděpodobnější scénář, že, ačkoli je nejsilnější, zbude na Wilderse opět opoziční lavice.

Dlouhodobě vysoká popularita Strany pro svobodu podle domácích politologů a komentátorů prostou příčinu: uprchlickou krizi a sílící obavy Holanďanů z radikálního islámu a terorismu. Dne několika průzkumů by zhruba polovina obyvatel Nizozemí chtěla, aby se migrantům úplně uzavřely hranice.

Islám do Nizozemí nepatří, tvrdí Wilders, i když chce rozlišovat mezi touto „ideologií zla“ a občany své země. „Ale cílem islámu je ovládat a zavádět šaríu,“ dodává jedním dechem. Že je mlčící většina muslimů mírumilovná a nikdy ani nečetla korán? „Možná je mlčící většina (muslimů) nebezpečnější než násilná menšina.“

29. srpna 2016