vyšší kvalita pro němce

Stejný výrobek je pro Němce z masa, pro Čechy ze separátu

vyšší kvalita pro němce
Stejný výrobek je pro Němce z masa, pro Čechy ze separátu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministerstvo zemědělství oficiálně potvrdilo, o čem se spekuluje už roky. Kvalita zboží stejné značky prodávaného v Česku a v Německu se v některých případech výrazně liší, většinou v neprospěch Česka. Například rybí prsty pro Čechy mají méně masa a prací prášek je méně výkonný. Ministerstvo zemědělství nechalo provést velký srovnávací test v pěti evropských zemích, který odlišnou kvalitu prokázal.

K zajímavému zjištění došel průzkum například u rybích prstů značky Iglo. Přestože jsou obě verze vyráběny ve stejném závodě, tak ty prodávané v Česku obsahovaly jen 50% masa, zatímco německé rybí prsty měly podíl masa 64%. Německý lančmít značky Tulip byl zase výhradně z vepřového masa. Jeho česká verze ale obsahovala hlavně drůbeží separát a dokonce byla téměř dvakrát dražší.

Velký rozdíl byl také u pracího prášku Persil, kde průzkum prokázal, že německý Persil obsahuje o 20 % více aktivní látky. Právě u pracích prášků a další drogerie se o odlišné kvalitě hovoří již dlouho a mnoho Čechů si pro tento druh zboží jezdí do Německa pravidelně. České zákazníky kromě kvality rozčiluje i vyšší cena za stejné zboží. Psali jsme zde.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) si nechal zpracovat průzkum celkem 21 různých druhů zboží prodávaného pod stejnou značkou v Česku, Slovensku, Maďarsku, Rakousku a Německu. Z nich byla u 13 druhů prokazatelně odlišná kvalita, u 5 se kvalita lišila jen mírně a pouze 3 výrobky byly stejně kvalitní u nás i v Německu.

Porovnávány byly různé druhy zboží. Mléčné výrobky jako sýr Kiri nebo jogurt Danone, cukrovinky jako Nuttela, bonbóny M&M‘s či kakaový prášek Nesquik. U všech těchto produktů byly prokázány rozdíly. Například ve stejně velké krabičce bylo menší množství zboží nebo se lišilo samotné složení potravin. Například čaj Teekanee se pak lišil jak v obsahu čajových sáčků, tak i v množství kofeinu v nich. Německé lupínky Lays byly zase smaženy na slunečnicovém oleji, české na oleji palmovém. Pizza Ristorante měla v Německu 22% masa, v Česku jen 17%.

Výsledky podle ministerstva poslouží k nátlaku na evropské instituce, aby došlo ke zrušení dvojité kvality zboží napříč Evropou a spotřebitelé nebyli klamáni.

Například rybí prsty pro Čechy mají méně masa než pro Němce - ilustrační foto shutterstock

 

, mh