Šachy s nemocnicemi. Do hry jde zákon, který je může rozprodat
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Deset fakultních nemocnic by se od příštího roku mohlo přeměnit na novou právní formu univerzitní nemocnice. Tyto nemocnice by měly uzavřenou smlouvu o spolupráci s vysokou školou, jejíž studenti se budou v nemocnicích vzdělávat. Počítá s tím návrh zákona o univerzitních nemocnicích, kterým se v úterý budou zabývat v prvním čtení poslanci. Podle kritiků to ale může být cesta k privatizaci nemocnic.
Každému zákonu, kterým se nyní začnou poslanci v prvním čtení zabývat, hrozí, že jej do konce volebního období nestačí odhlasovat. To je i případ zákona o univerzitních nemocnicích, který relativně na rychlo předložil ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Ten ale věří, že jeho normu poslanci projednat stihnou. „Předpokládáme, že se zákon projednat stihne,“ uvedla pro server Echo24 jeho tisková mluvčí Štěpánka Čechová.
Univerzitní nemocnice by měly být právnickou osobou, kterou bude možné ustavit a zrušit pouze zákonem. Jejím statutárním orgánem bude ředitel jmenovaný a odvolávaný ministrem zdravotnictví. Ludvík si od předpisu slibuje to, že přinese transparentnější a efektivnější řízení veřejných nemocnic. Po diskusi na vládě z návrhu zmizel jen paragraf, který by umožnil sloučení některých nemocnic.
Krok k privatizaci?
Vládní návrh má podporu u opoziční TOP 09. „Myšlenka univerzitních nemocnic byla prosazována TOP 09 již v období, kdy byl ministrem zdravotnictví Leoš Heger,“ uvedl pro Echo24 předseda poslaneckého klubu strany Michal Kučera. I ona ale bude mít k návrhu určité výhrady. „Nad konkrétní podobou zákona ještě budeme jednat na poslaneckém klubu v úterý,“ dodal Kučera, podle nějž se jednání bude účastnit i ministr zdravotnictví.
Myšlenku univerzitních nemocnic podporuje i opoziční ODS. Té se ale nelíbí rychlost, s jakou by měla být takhle důležitá norma projednána. „Myšlenka univerzitních nemocnic je dobrá, ale než se k ní přikročí, musí být vyřešeny zásadní problémy, které by jejich fungování zabránily a celou situaci jen zhoršily,“ uvedl pro Echo24 předseda ODS Petr Fiala.
Podle něj jde především o finanční situaci zadlužených fakultních nemocnic a nutnou restrukturalizaci a související otázky. „Čas do konce volebního období je krátký, takto závažná norma musí být dobře připravena po všech stránkách,“ dodal Fiala. Na finanční situaci některých fakultních nemocnic upozorňovaly i zdravotnické odbory, které jsou proti zavedení univerzitních nemocnic.
Zásadně proti jsou naopak komunističtí poslanci. „K návrhu máme odtažitý až kritický vztah. Prioritou KSČM je systém neziskovek,“ uvedl pro server Echo24 poslanec Jiří Dolejš (KŠČM). Komunisté se obávají, že by systém univerzitních nemocnic vedl prakticky k jejich privatizaci. „Tento krok je nekoncepční a zahrnuje riziko odstátnění fakultních nemocnic,“ dodal.
Fakultní nemocnice Brno
Fakultní nemocnice Hradec Králové
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
Fakultní nemocnice Olomouc
Fakultní nemocnice Ostrava
Fakultní nemocnice Plzeň
Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně
Fakultní nemocnice v Motole
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha
Zákon podle Ludvíka umožní, aby nemocnice měly normálnější hospodaření i řízení. „Protože periodicky se některé z nich dostávaly do finančních problémů,“ řekl. V současnosti se totiž řídí podle stejného zákona jako okresní knihovna či oblastní divadlo, vysvětlil. „Nyní dojde k tomu, že ty nemocnice, které jsou velkými podniky, tak budou jako velké podniky řízeny,“ dodal.
Zákon má díry
Předpis má podporu rektorů, naopak výhrady k němu mají vedle zdravotnických odborů Česká lékařská komora a námitky vznesla i Legislativní rada vlády. Podle informací ČTK má výhrady i ministerstvo financí. Financím se například nelíbí to, že by výnosy z prodeje majetku byly příjmem nemocnice. V příštích letech je přitom naplánován prodej asi za dvě miliardy korun.
Jednou z problémových částí je například paragraf, kterého se bojí právě komunističtí poslanci, protože by mohl vést k odstátnění nemocnic. Ten říká, že „majetkem univerzitní nemocnice je majetek, který do univerzitní nemocnice vložil stát“. Hned další paragraf tvrdí, že „univerzitní nemocnice může úplatně zcizit věc v hodnotě přesahující 10 000 000 Kč pouze s předchozím souhlasem ministerstva zdravotnictví a ministerstva financí“.
Bude tedy možné prodávat bez omezení, jen když se dohodnou dva ministři a správní rada, kam budou zmínění ministři navrhovat většinu členů. To je významná změna proti současné praxi, kdy musí každý prodej majetku státních nemocnic schválit parlament.
Vláda se v koaliční smlouvě zavázala, že přijme zákon o veřejných neziskových nemocnicích. Návrh, který zdravotnickým zařízením umožňoval daňové úlevy a zajišťoval smlouvu se zdravotními pojišťovnami, ale byl kvůli kritice ministrů stažen z prosincového jednání kabinetu. Následně ministerstvo připravilo normu, která se má týkat jen univerzitních nemocnic.