REKONSTRUKCE VLÁDY

Nový ministr zdravotnictví? Hlavní adepti Sobotkovu nabídku odmítli

REKONSTRUKCE VLÁDY
Nový ministr zdravotnictví? Hlavní adepti Sobotkovu nabídku odmítli

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Mezi ministry za ČSSD, které chce premiér Bohuslav Sobotka obměnit po neúspěchu v krajských a senátních volbách, se ve spekulacích vícekrát objevil šéf resortu zdravotnictví Svatopluk Němeček. Premiérovi se však podle serveru Zdravotnický deník zatím nedařilo za Němečka sehnat případnou náhradu.

Jako o hlavních adeptech na post nového ministra zdravotnictví se podle serveru hovořilo o senátorovi a řediteli Masarykova onkologického ústavu Janu Žaloudíkovi a také o řediteli Fakultní nemocnice v Plzni Václavu Šimánkovi.

Premiér Sobotka oba dva muže podle Zdravotnického deníku s nabídkou oslovil, oba dva ji však odmítli. „Nabídl. Nepřijal,“ sdělil ve stručnosti k Sobotkově nabídce Šimáček. Senátor Žaloudík se vyjádřil ve stejném smyslu, i když o něco obšírněji. „Nikoli, tuto nabídku dle mého názoru zbytečné a kontraproduktivní změny a defacto půlroční mise na MZd jsem nepřijal,“ uvedl mimo jiné.

O změnách ve vládě se začalo hovořit minulý pátek

Mezi dalšími možnými kandidáty na post ministra zdravotnictví se v minulosti mluvilo také o současné náměstkyni ministra Lence Teska Arnoštové. Ta však na rozdíl od Šimánka a Žaloudíka ambice ani nabídku nepopřela. „Dokud tyto otázky nekomentuje pan premiér, nebudu je komentovat ani já,“ uvedla pro Zdravotnický deník.

O změnách ve vládě se začalo hovořit minulý pátek poté, co premiér Sobotka poslal svým straníkům dopis, v němž psal o tom, že někteří ministři jsou unaveni z vládnutí. Dopisem reagoval na výsledky ČSSD v nedávných krajských a senátních volbách.

Záměr obměnit ministry premiér potvrdil i po úterní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Sobotka se podle vlastních slov od pondělí začne scházet s jednotlivými ministry, aby s nimi probral jejich dosavadní činnost. Personální změny ve složení vlády nejdřív premiér hodlá oznámit prezidentovi Zemanovi. Kterému z ministrů hrozí odvolání Sobotka zatím nekomentoval. Kromě Němečka se spekulovalo také o odvolání ministryně sociálních věcí Michaely Marksové a ministra bez portfeje Jiřího Dienstbiera.

, vb