Děti, jeptišky i turisté. V Itálii ze sutin stále vytahují živé

Děti, jeptišky i turisté. V Itálii ze sutin stále vytahují živé

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Město Amatrice je po zemětřesení ve střední Itálii srovnáno se zemí. Na 4300 záchranářů po celé Itálii s pomocí těžké techniky i vlastních rukou však stále pátrá ve zřícených domech, z nichž se jim během noci podařilo vyprostit mnoho živých malých dětí nebo tři jeptišky z kláštera. Ne všichni však mají takové štěstí, počet obětí se bude s přibývajícím časem podle starosty města Amatrice zvyšovat. Problémem je také nalézt nyní ubytování a nocleh pro lidi, kteří přišli o střechu nad hlavou. Celou situaci navíc komplikují dodatečné otřese, kterých ve středu bylo až 200.

Pozdě již bylo například pro malého chlapce, kterého bylo slyšet, jak pod troskami volá o pomoc. Záchranáře se mu sice podařilo k sobě nasměrovat, ale když se k němu nakonec dostali, byl už mrtvý, uvedla agentura ANSA. Dítěti, jehož hlas postupem času slábl, bylo 11 let.

Ve stejné části obce byla vytažena těla čtyř obětí, ale také dvě živé dívky společně s jejich matkou. Vyproštěni ze sutin byli i dva sedmiletí bratři. Jedno z dvojčat bylo převezeno v kritickém stavu vrtulníkem na jednotku intenzivní péče v metropoli Římě, kde ale nakonec podlehlo svým zraněním.

Podle agentury DPA byli záchranáři úspěšní i při prohledávání sutin místního kláštera, ze kterých vyprostili tři jeptišky. Dvě byly se zraněními převezeny do nemocnice, jedna byla ošetřena na místě.

V samotném městečku Amatrice bylo mnoho turistů, jelikož se zde připravovali na kulinářský festival. Záchranáři se například musí dostat pod hotel, v němž bylo kolem 70 turistů a neočekávají, že zde budou živí lidé. Navíc se v Itálii stále ozývají drobnější otřesy, které práce komplikují a vzbuzují strach v obyvatelích.

Matku vyprostili, dceru se již zachránit nepodařilo

Záchranáři v doprovodu speciálně vycvičených psů narážejí někdy i na kurioznější situace při komunikaci se zavalenými lidmi. V jednom případě museli uvízlou 80letou ženu ubezpečit, že se může vymočit, i když je oblečená, protože vyprošťování přece jen ještě potrvá. Její 47letou dceru, která v domě žila s ní, se již zachránit nepodařilo.

Amatrice před zemětřesením - FOTO: Twitter / daniele margutti

Starosta Amatrice oznámil, že většina obce byla srovnána se zemí. Upozornil, že záchranné týmy se snaží také zasahovat v sedmi desítkách vesnic v okolí města. „Myslím si, že počet (obětí) ještě stoupne,“ řekl.

Ve městě se zřítily také části baziliky svatého Františka a svatého Augustýna a značně poškozena byla i její fasáda ze 4. století. Zcela srovnán se zemí byl hotel se známou restaurací s proslavenými špagetami „all‘amatriciana“.

V Amatrice se měl od soboty konat kulinářský festival, na který již dorazilo mnoho turistů, upozornila ANSA.

Pro mnoho tisíc lidí, kteří přišli o své domovy, vybudovaly úřady nouzové tábory. Nabídky na náhradní ubytování ale přicházejí například i od hoteliérů. Jeden řidič autobusu už v noci krátce po zemětřesení umožnil prchajícím lidem, aby si odpočinuli a ohřáli se v jeho vozidle před příjezdem záchranářů.

Odstěhovala se, zemětřesení ji však dostihlo

Podle poslední bilance zahynulo při otřesech 247 lidí, dalších nejméně 270 jich utrpělo zranění, někteří jsou v kritickém stavu. Mezi oběťmi je mnoho dětí, uvedl italský ministr zdravotnictví. Varoval zároveň, že počet mrtvých se ještě může navýšit.

Mezi oběťmi je i osmnáctiměsíční Marisol Piermariniová, jejíž matka Martina Turcová přežila v roce 2009 ničivé zemětřesení v italské L‘Aquile. Z oblasti otřesů se poté odstěhovala, uvedla italská agentura ANSA. Žena byla odvezena do nemocnice poté, co ji vytáhli z trosek ve vesnici Arquata del Tronto.

 

,

25. srpna 2016