Dojde k omezení nočních tramvají?

Omezení až 73 tramvají v Praze kvůli hluku? Magistrát vyráží do boje

Dojde k omezení nočních tramvají?
Omezení až 73 tramvají v Praze kvůli hluku? Magistrát vyráží do boje

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Pražský magistrát doufá ve vítězství zdravého rozumu a věří, že v metropoli nakonec nebudou muset přestat jezdit některé noční tramvaje. Ty by byly kvůli hlukovým limitům eventuálně nahrazeny autobusy, což by podle náměstka primátorky Petra Dolínka znamenalo zásah do životního prostředí. Jeden z argumentů, který chce pražský magistrát při vyjednávání s ministerstvem zdravotnictví a hygieniky použít, zní, že v ostatních státech EU je protihluková norma pouze doporučená, zatímco v Češku závazná.

„Jsem připraven udělat všechno proto, abych tomuto nesmyslu zabránil,“ uvedl Dolínek (ČSSD), náměstek primátorky hl. m. Prahy a radní pro dopravu a evropské fondy. Dodal, že kvůli tomu už poslal dopis ministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi (ČSSD). V něm ho žádá o úpravu metodiky výkladu příslušného nařízení vlády a vyjmenovává návrhy na jeho novelizaci.

Dolínek upozorňuje, že hlavní problém je ve výkladu nařízení hygieniků. kteří ve svých normách nepočítají s provozem tramvají ve městě. Hygienici považují tramvaj za dráhu, u které ale automaticky musí být tzv. ochranné pásmo, které ale v úzkých pražských ulicích nejde zajistit. Proto dochází k tomu, že v některých ulicích má tramvaj přísnější limity než autobusy.

„Teprve až na schůzce s ministrem Ludvíkem a hlavní hygieničkou Evou Gottwaldovou se dozvíme, jakým způsobem hodlají hygienici vykládat příslušné nařízení vlády,“ uvedl pro Echo24.cz Dolínek. Konkrétní datum zatím nezná, ale snad to bude ještě do poloviny ledna.

Náměstek primátorky rovněž zdůraznil, že kromě výkladu nařízení hygieniků použije v případě potřeby i jiné argumenty, aby nemuselo dojít k omezení provozu tramvají. „Jedním z argumentů bude i ten, že v jiných zemích Evropské unie je norma pouze doporučená, nikoli závazná,“ uvedl Dolínek.

Ani ministerstvo zdravotnictví zatím nechce kauzu s tramvajemi blíže komentovat. „Jsme si problému vědomi, ale zatím k tomu nemůžeme víc říct. Víc napoví až schůzka ministra Ludvíka s hygieničkou Gottwaldovou. Oni to spolu musí rozebrat,“ uvedla za ministerstvo zdravotnictví pro Echo24.cz Jana Francová s tím, že k jejich setkání snad dojde v průběhu tohoto týdne.

Nová hygienická pravidla pro výpočet hlukových limitů představují problém pro tratě, které budou opravovány, nebo už byly opraveny, ale neprošly ještě kolaudací. „Podle našeho názoru jde zatím pouze o lokality, kde žádáme stavební povolení či kolaudační souhlas. Na ostatní síť máme do roku 2022 časově omezenou výjimku,“ uvedla pro Echo24.cz za Dopravní podnik Praha Aneta Řehková. Celkem by nařízení mohlo ovlivnit až 73 spojů – především těch, které jezdí mezi 22. hodinou večerní a 6. hodinou ranní.