Ptala se na správný trest za rouhání

BBC se omluvila za dotaz moderátorky. Rouhání je totiž trestáno smrtí

Ptala se na správný trest za rouhání
BBC se omluvila za dotaz moderátorky. Rouhání je totiž trestáno smrtí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

„Jaký je správný trest za rouhání?“ zeptala se moderátorka asijské pobočky BBC na Twitteru. Mluvila přitom o rouhání v Pákistánu, kde je takový čin trestán smrtí. Za necitlivě zformulovanou otázku byla posléze kritizována a BBC se musela za příspěvek omluvit, píše The Telegraph.

Diskuzní moderátorka Shazia Awan chtěla rozpoutat živou debatu ohledně rouhání, tedy urážení nebo pohrdání bohem nebo náboženstvím. „Dnes chci mluvit o rouhání. Jaký je správný trest za rouhání?“ zeptala se moderátorka na začátku příspěvku.

Reagovala tak na pákistánského premiéra, který požádal zástupce Facebooku, kteří přijeli na návštěvu země, aby mu pomohli bojovat proti „rouhačskému“ obsahu, který sdílí Pákistánci. „Je toto správný způsob, jak zacházet s rouháním? Nebo si myslíte, že svoboda slova by měla být nade vše?“ uzavřela krátký příspěvek Awan.

Právě první otázka o „správném“ trestu za rouhání pobouřila veřejnost a především Brity, kteří veřejnoprávní BBC platí. V Pákistánu totiž hrozí za rouhání trest smrti. Od roku 1990 tam bylo za rouhání zavražděno 62 lidí ještě předtím, než skončil soudní proces. Kritici moderátorce vyčítají, že byla necitlivá, rouhání by se podle nich přece nemělo trestat vůbec.

Za moderátorku se omluvila BBC, která reagovala hned pod jejím twitterovým příspěvkem, který televize nesmazala. „Omlouváme se za včerejší špatně zformulovanou otázku na #AsianNetwork. Otázka byla v kontextu toho, že Pákistánci požádali Facebook o pomoc, měli jsme to upřesnit. Nikdy jsme nechtěli naznačit, že by mělo být rouhání trestáno. Byla to provokativní otázka, která byla špatně,“ kaje se BBC Asian Network na Twitteru.

Mluvčí BBC pak dodal: „Pořad Big Debate na Asian Network se ptá na těžké a provokativní otázky každý den. Tento pořad přinesl zajímavou diskuzi o rouhání, ale přiznáváme, že ta otázka měla být lépe zformulována, jak už jsme vysvětlili.“  

Moderátorka Shazia Awan na BBC Asian Network. - Foto: Twitter / BBC Asian Network‏ / @bbcasiannetwork

 

, ly