Kritika z odborů

Měsíční výpovědní doba usnadní vyhazování z práce, tvrdí Středula

Kritika z odborů
Měsíční výpovědní doba usnadní vyhazování z práce, tvrdí Středula

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Řada poslaneckých pozměňovacích návrhů v novele zákoníku práce zásadně zhoršuje podmínky v zaměstnání pro čtyři miliony českých zaměstnanců. Novinářům to ve středu řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Upozornil například na návrh zkrátit výpovědní dobu na měsíc. „Návrh je jednoznačná cesta k vyhazování lidí bez udání důvodu,“ uvedl Středula. Jiné návrhy v zákoníku, který je nyní připravený k projednání ve sněmovně, kritizují zase zaměstnavatelé.

Kvůli novele zákoníku práce hrozí podle zástupců podnikatelů zánik dohod o pracovní činnosti. Zaměstnanci tak mohou přijít o benefit v podobě práce z domova. Problémem je také povinné zavedení pátého týdne dovolené i v soukromém sektoru. Za týden dovolené podnikatelé, kteří jej sami dobrovolně dosud neposkytují, zaplatí 28 miliard Kč ročně, odhadla před týdnem Hospodářská komora.

Současná vládní novela zákoníku práce podle Středuly nenarušuje zásadní principy ochrany zaměstnanců a reaguje především na požadavky praxe. Sněmovní výbor pro sociální politiku nad rámec vládního návrhu schválil přes 20 pozměňovacích návrhů, které zlepšují podmínky zaměstnanců, jako například pět týdnů dovolené pro všechny zaměstnance, dodal.

Poslanci za ODS, TOP 09 a ANO pak předložili celkem 44 pozměňovacích návrhů, které podle Středuly v případě schválení zásadně zhorší podmínky v zaměstnání. „Nad zákoníkem práce se nyní vede diskuse o tom, zda má zaměstnanec vůbec nějaká práva. V některých návrzích jde o návrat do 19. století,“ řekl Středula.

Poslanec ODS Zbyněk Stanjura podle Středuly navrhuje snížit ochranu zaměstnanců před propuštěním v době nemoci, mateřské a rodičovské dovolené a po jejím skončení. Usiluje i o zhoršení základních pravidel pro rozvrhování pracovní doby, dodal Středula. V rozporu s mezinárodními úmluvami chce prý také zrušit ochranu odborových funkcionářů před propuštěním. Poslanec ODS Petr Bendl předložil sedm pozměňovacích návrhů, které jsou namířeny proti nynějším pravomocem odborů s cílem zkomplikovat jejich působení, tvrdí Středula.

,

8. března 2017