propuštěný lobbista

Lobbista Marek Dalík byl propuštěn z vězení

propuštěný lobbista
Lobbista Marek Dalík byl propuštěn z vězení

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nejvyšší soud ho propustil k dnešnímu dni Marka Dalíka na svobodu. Věznici ve Znojmě opustil ve středu odpoledne. Informaci o lobbistově propuštění potvrdil mluvčí Nejvyššího soudu. Marek Dalík byl odsouzen za pokus o podvod v souvislosti s přijetím úplatku při nákupu Pandurů pro českou armádu na čtyři roky. Do vězení nastoupil loni v září.

„Dnes dopoledne na neveřejném jednání Nejvyššího soudu padlo rozhodnutí ve věci dvou dovolání – státního zástupce i samotného pana Marka Dalíka. Na základě tohoto rozhodnutí poté trestní senát vydal okamžitý příkaz k propuštění Marka Dalíka z výkonu trestu,“ řekl České televizi mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Nyní tak podle mluvčího nastává standardní postup, v rámci kterého bude písemně vypracováno řádné odůvodnění, se kterým budou seznámeny strany zastoupené ve sporu. Na sepsání odůvodnění běží lhůta dvaceti dní. „Zhruba do měsíce pak bude celý spis předán, zpravidla to bývá prvoinstančnímu soudu. Ten bude obesílat účastníky řízení a seznámí je s rozhodnutím a odůvodněním, proč tak Nejvyšší soud rozhodl,“ popisuje Tomíček další postup.

Podle advokáta Radka Šmerdy, který se podílel na Dalíkově obhajobě, NS patrně zrušil rozsudek nad jeho klientem, jiný důvod k okamžitému propuštění z výkonu trestu reálně v úvahu nepřipadá. Na papíře zatím ale advokát nic nemá, důvody nezná, bude čekat na písemné odůvodnění. Dovolání poukazovalo na porušení zásad férového procesu, například ignorování některých důkazních návrhů nebo překvalifikování činu na podvod, aniž se k tomu mohl Dalík účinně vyjádřit. Znaky podvodu navíc naplněny nebyly, řekl ČTK Šmerda.

Lobbista si od září odpykával trest odnětí svobody a čekal, jak Nejvyšší soud posoudí jeho dovolání proti odsuzujícímu rozsudku.

Na konci loňského roku byl Dalík ve věznici ve Znojmě. Tu opustil po rozhodnutí Nejvyššího soudu ve středu. Dalík odjel z vězení ve voze Volvo s tmavými skly, s novináři nemluvil.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS), na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 miliónů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Pražský městský soud Dalíka původně potrestal za pomoc k přijetí úplatku pětiletým vězením s tím, že se nepodařilo zjistit, pro koho z vrcholných představitelů Topolánkovy vlády měl být úplatek určen. Odvolací vrchní soud tuto konstrukci odmítl jako pouhou hypotézu, čin překvalifikoval na pokus o podvod a trest zmírnil o rok, tedy pod hranici zákonné trestní sazby. Proti pravomocnému verdiktu podal dovolání jak Dalík, tak i nejvyšší státní zástupce, který pokládá trest za nepřiměřeně mírný. Uložený peněžitý trest čtyři miliony korun už lobbista uhradil.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kdy Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

marek dalík - Printscreen ČT

 

12. dubna 2017