HROZÍ DESETITISÍCOVÉ POKUTY

Kvůli topení úředníci vtrhnou až do domu. Povolení nepotřebují

HROZÍ DESETITISÍCOVÉ POKUTY
Kvůli topení úředníci vtrhnou až do domu. Povolení nepotřebují

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V době, kdy lidé topí nejvíce, vstupuje v účinnost další vládní zákon, který může lidem znepříjemnit život. Od nového roku budou moci úředníci bez jakéhokoliv povolení vstoupit do českých domácností, aby zkontrolovali, čím lidé doma v kotlích topí. Argumentem je příznivé životní prostředí, především pravicoví zákonodárci ale hovoří o omezování domovní svobody. Podobnou pravomoc totiž nemá ani policie. Pokud občan nebude chtít úředníka domů pustit, hrozí mu navíc desetitisícové pokuty.

„Znečišťování vzduchu pálením smetí a dalšího materiálu je závažným problémem, který trápí řadu vesnic. Existuje však řada opatření, kterými lze kontrolovat „závadnost“ vypuštěného kouře, a přitom nenarušovat soukromí občanů,“ uvedl pro server Echo24.cz poslanec Jan Zahradník z ODS, která byla od začátku proti novele.

S kritikou souhlasí i jeho opoziční kolega poslanec Michal Kučera (TOP 09). „Všem nám vadí, když se v domácích kotlích pálí odpad, který zamořuje okolí. Vláda ovšem opět zvolila tu nejhorší možnou variantu řešení. Do vašich domovů budou vstupovat úředníci bez soudního rozhodnutí, kteří budou kontrolovat čím topíte. Vstoupit do domu přitom dodnes ve většině případu nemohli ani policisté,“ dodal pro server Echo24.cz Kučera.

S opozicí nesouhlasí ministr pro životní prostředí Richard Brabec (ANO). „Je normální, že opozice kritizuje. Ale v době, kdy vládla na Ministerstvu životního prostředí, měla možnost tento letitý problém vyřešit. A neudělala s tím nic. Přesto, že o to žádaly desítky zoufalých starostů, kterým si ročně stěžovaly tisíce občanů,“ uvedl pro server Echo24.cz Brabec. „Znovu opakuji a zdůrazňuji a opakoval jsem to i po celou dobu projednávání novely zákona v parlamentu, nejedná se o prolomení domovní svobody a nikdo se lidem do domácnosti vlamovat násilím nebude,“ dodal.

Sporný zákon zákonodárci přijali na podzim, jeho zastánci přitom tvrdí, že fyzická kontrola bude krajním řešením a může přijít až v případě, že se důvodné podezření na porušování zákona objeví opakovaně, před tím bude občan na kontrolu písemně upozorněn. Lidem, kteří pracovníka kontroly odmítnou domů pustit, přitom hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Tu můžou dostat také v případě, že se ukáže, že topí nevhodným materiálem. Těmi jsou podle ministerstva pro životní prostředí například PET lahve, uhelný prach či lakované dřevo.

Podle Brabce se ale občané pokuty bát nemusí, pokud zákon dodržují. „Lidé musí mít do konce roku 2016 doklad o revizi k technickému stavu kotle, protože jen kotel v dobrém technickém stavu a správně seřízený a udržovaný bude do ovzduší vypouštět méně emisí, tedy bude šetrný k ovzduší, ale i k peněžence. Díky optimálnímu nastavení a seřízení bude mít totiž také nižší spotřebu paliva. Dále je třeba v kotli spalovat výhradně palivo určené výrobcem, a to způsobem, který výrobce doporučuje,“ řekl Brabec.

Hrozí zneužití?

Zákon od začátku budil vlnu nevole a zástupci ODS dokonce hovořili o jeho možné neústavnosti. „Mnozí si řeknou, že slušný občan se nemá čeho bát. Ti starší si ovšem taky vzpomenou, kdo a kdy tuhle větu říkal. Navrhovali jsme jiná řešení, například testy při pravidelných revizích kotlů. Než prolamovat domovní svobodu, měl by minimálně podle našeho názoru úřad požádat o soudní příkaz, což není časově vůbec žádný problém,“ dodal Kučera.

Zahradník si navíc myslí, že úředníci by mohli do domů vstupovat i s jiným účelem. „ Každé, byť dobře myšlené, opatření totiž může být lehce zneužitelné, proto bychom se před ním měli mít na pozoru a podporovat spíše takové postupy, které jsou méně zneužitelné,“ uvedl Zahradník.

Podle názoru Brabce by ale novela před Ústavním soudem obstála. Aktuálně prý obce nemají možnost spalování různých materiálů postihnout, i když je zakázané. Brabec připomněl, že zakázáno je mimo jiné pálení chemicky ošetřeného dřeva nebo uhelného prachu. Podle ministra má kontrolu topenišť zavedenu v Evropě 13 zemí.

O tom, že Čechy topení a kotle zajímá, svědčí i fronty, které se tradičně tvoří při žádostech o tzv. kotlíkové dotace. V letošním roce, kdy se tyto dotace financují s pomocí prostředků Evropské unie, o dotaci požádalo zhruba 3800 lidí. První výzva už byla vyčerpána, další by měla být vyhlášena v nejbližších měsících.

Předloha mimo kontrolu kotlů zakotvuje pravidla pro uznávání zahraničních plaket pro vjezd automobilů do nízkoemisních zón. Žádné zóny zatím ale v Česku vyhlášeny nebyly. Norma rovněž upravuje pravidla pro vyhlašování a ukončování smogových situací a regulací. Nebudou se navíc vyhlašovat smogové situace nebo regulace při zvýšené koncentraci některých látek v ovzduší, pokud rychle poklesnou. Do zákona se také dostaly imisní limity pro určité částice polétavého prachu. Novela by mohla zlepšit i ochranu obyvatel před zápachy, umožňuje pro ně totiž zavést emisní limity.

Současná vláda má přitom na kontě řadu zákonů, které podle opozice výrazně omezují občanské svobody. Vedle kontroly kotlů je to třeba prolomení domovní svobody kvůli zbraním, které začne platit v srpnu následujícího roku, ale také zákony, které už platí. Nejvíce kritizovaný je zákon o elektronické evidenci tržeb, který platí od letošního prosince, ale také kontrolní hlášení DPH, které platí už od počátku tohoto roku.

30. prosince 2016