Řešení konfliktu na dohled?

Tajný plán Trumpa a Putina? Sýrii si rozdělí s Tureckem. Írán musí pryč

Řešení konfliktu na dohled?
Tajný plán Trumpa a Putina? Sýrii si rozdělí s Tureckem. Írán musí pryč

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nový americký prezident Donald Trump se údajně tento týden dohodl se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem na vytvoření bezpečnostních zón v Sýrii, které by měly dramaticky změnit situaci nejen v této zemi, ale i v celém regionu Blízkého východu. Informuje o tom izraelský bezpečnostní server Debka s odvoláním na nejmenované zdroje. Tyto zóny si mezi sebe rozdělí armády USA, Rusko a Turecko. Kromě stabilizace země by měly vést také k tomu, že se podaří ze Sýrie vytlačit íránské síly.

„Každá ze tří mocností bude zodpovědná za svou zónu, jejíž hranice budou definovány a odsouhlaseny Washingtonem, Moskvou a Ankarou,“ uvádí server Debka. Součástí dohody má být i vypovězení všech jednotek íránské armády, šíítských milicí a hnutí Hizballáh ze země.

Armáda USA by měla mít na starosti dvě bezpečnostní zóny. První by pokrývala rozsáhlou oblast východně od řeky Eufrat, podél turecké hranice (severně od bašty Islámského státu Rakky) a vedla až k hranicím s Irákem. To navazuje na někdejší neuskutečněný plán Baracka Obamy a Vladimira Putina o rozdělení Sýrie na sféry vlivu z konce roku 2015.

Ilustrační foto - Repro: archiv

Turecko by mělo kontrolovat oblast západně od Eufratu podél turecko-syrské hranice a severně od Aleppa. Rusko bude mít na starost kompletní centrální část západní Sýrie včetně celého pobřeží Středozemního moře.

Druhá americká zóna bude v jižní Sýrii při hranicích s Golanskými výšinami, které anektoval Izrael, a Jordánskem. Jak uvádí Debka, Rusové původně plánovali, že tuto oblast by měli kontrolovat syrská armáda a proíránské síly včetně Hizballáhu. To by bylo jen těžko přijatelné pro Izrael, který považuje za Hizballáh za nepřítele číslo jedna. Podle současného plánu by tak měli region obsadit americké síly spolu s jordánskými jednotkami a syrskými povstalci, které Američané cvičili v táborech v Jordánsku.

Oficiálně spolu americký a ruský prezident prý od inaugurace ještě nemluvili. Telefonicky by se měli spojit v sobotu.

, red