Chytré technologie pro Chytrou Prahu

Chytrá lavička s wifi. Užitečná vychytávka, nebo černá díra na peníze?

Chytré technologie pro Chytrou Prahu
Chytrá lavička s wifi. Užitečná vychytávka, nebo černá díra na peníze?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nemáte si v centru Prahy kde dobít telefon nebo se chcete připojit k wifi? Zajímá vás, kolik je právě stupňů a jaké je množství oxidu uhličitého v ovzduší? Odpovědi na tyto otázky vám poskytnou první chytré lavičky, každá za více než čtvrt milion, rozmístěné po Praze. Lavičky, které jsou součástí strategie Smart Prague, ale kritizují opoziční TOP 09 a Piráti, ale i organizace Transparency International. Je to podle nich jen černá díra na peníze a taková druhá Opencard.

Podle Pirátů není kvalita materiálu Smart Prague na úrovni strategie, ale spíš obchodního prospektu. „Konkrétně jde o rozdělení cca 600 milionů korun. Je to v podstatě druhá Opencard, nepřipravený a samoúčelný technologický projekt kvůli čerpání veřejných prostředků,“ komentoval to Mikuláš Ferjenčík, pražský zastupitel a mluvčí klubu Pirátů.

Primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO) ale spojování s Opencard odmítá. „Je to naprostý nesmysl,“ uvedla s tím, že projekty schvaluje magistrátní komise, kde má zástupce opozice včetně Pirátů, a následně rada města. „Celou dobu se snažíme o to, aby celý projekt byl maximálně apolitizovaný, protože si uvědomujeme, že výrazně přesahuje jedno volební období,“ řekla.

Jakub Michálek, předseda zastupitelského klubu Pirátů, zase tvrdí, že by se Praha měla soustředit na zásadnější technologické nedostatky. „Město zde slibuje technologické eldorádo, když jeho vedení neřeší ani tak základní problémy, jako je vlastní web, eskalátor v metru při cestě na letiště, signál pro volání a internet v metru a možnost používat nové platformy pro taxislužbu,“ uvedl Michálek. Praha patří mezi jednu z mála evropských metropolí, kde v metru není signál. Zavolat si a připojit se k internetu lze pouze na lince A mezi stanicemi Dejvická a Nemocnice Motol.

Také opoziční zastupitel Václav Novotný (TOP 09) zpochybňuje, jestli chytré lavičky udělají z Prahy chytré město. „Lavička za čtvrt milionu? Je otázka, jestli něco takového potřebujeme a kolik takových laviček chceme postavit. Mně se zdá, že je to rozhodně jen samoúčel, aby bylo něco vidět,“ řekl pro deník Echo24. „Aby město bylo smart, jak je dneska populární říkat, souvisí s celoměstskými, dynamickými systémy, které jsou schopné reagovat na realitu a usměrňovat ji tak, aby byla plynulá. Jedna, deset ani sto laviček nemá s chytrostí nic společného,“ dodal.

Chytrá lavička v Praze. - smartprague.eu/projekty/chytre-lavicky

Lavičky, odpadkové koše a další novinky

Lavičku na Puškinově náměstí v Praze 6 symbolicky pokřtila primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová. Primátorka uvedla, že podle ní první statistiky ukazují, že si lidé chytré lavičky rychle oblíbili. Doložila to údaji z jiné takové lavičky na Praze 5 ve Štefánikově ulici, kde si lidé během tří týdnů dobili celkem 434krát přes USB kabel mobil a 300krát se připojili k wifi. „Do začátku prázdnin rozmístíme po celé Praze celkem 9 chytrých laviček,“ dodala Krnáčová.

Solární lavičky jsou jen prvním z projektů, které mají z Prahy udělat moderní technologické město. Cílem koncepce Smart Prague má být zaměřit se na inteligentní řízení dopravy, elektromobilitu, energetické úspory, chytré a ekologické využití odpadů nebo sběr a analýzu dat. Koncepce Smart Prague je přitom naplánovaná do roku 2030 a Praha na tzv. chytré projekty v tomto volebním období vyhradila 600 milionů korun. Kromě laviček Praha zatím v pilotním provozu spustila ještě solární odpadkové koše. Lavičky i koše vyšly město na několik milionů korun.

Novotný však kritizuje koncept Smart Prague jako takový. „S konceptem zatím nikdo nepřišel. Je to jen mnoho řečí zatím o ničem. Plánování jsem slyšel příliš mnoho. Koncept je něco jiného,“ uvedl zastupitel za TOP 09. Na webových stránkách Smart Prague se píše, že součástí koncepce má být šest okruhů: mobilita, chytré budovy a energie, turistický ruch, zpracování odpadů, zlepšení života pro obyvatele a datová oblast.

Podle Vladimíra Zadiny z Operátora ICT chce město do přípravy co nejvíce zapojit Pražany. Proto na stránkách mohou navrhovat vlastní projekty. „Ty nejlépe hodnocené budeme realizovat,“ uvedl Zadina. Na přípravě chytrých řešení bude Praha spolupracovat s ČVUT a Karlovou univerzitou.

Chytrá lavička na Puškinově náměstí. Její součástí je i tzv. vertikální zahrada. - Echo24

Byznys hnutí ANO?

Přípravu projektu smart city pro Prahu kritizovala i nevládní nezisková organizace Transparency International. Podle ní hrozí, že to bude černá díra na peníze, která může stát Prahu až 300 milionů korun ročně. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) nařčení Transparency International odmítla. „Já jsem si dala za cíl Prahu nevýhodných smluv zbavovat, a ne ji uvazovat do dalších. Vyjádření Transparency International vnímám jako politické, které má naprosto jiný cíl, než jak se na první pohled jeví,“ řekla primátorka, která českou pobočku TI vedla v letech 2001-2007. Peníze, které vedení Prahy na tyto projekty vyhradilo, navíc Operátor ICT ani nemusí vyčerpat.

Deník Echo24 upozornil na podzim 2016 i na situaci v Pardubicích, kde podle tvrzení opozičních zastupitelů mohlo dojít k možného střetu zájmů. Vyšlo totiž najevo, že město, v jejímž čele stojí koalice ANO, ČSSD, TOP 09 a Koalice pro Pardubice, uzavřelo memorandum o spolupráci se společností Smart City Point, kterou zakládal a vedl člen hnutí ANO. Za Pardubice navíc podepisoval dokument primátor Martin Charvát (ANO).

Do konceptu smart cities se přitom pustilo i Brno nebo Ostrava.