Lubomír Zaorálek v Partii

Zaorálek hasí Štěchův úlet. Malé podnikatele prý bude bránit vlastní krví

Lubomír Zaorálek v Partii
Zaorálek hasí Štěchův úlet. Malé podnikatele prý bude bránit vlastní krví

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Nový volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek se v nedělení Partii na Primě snažil klidnit rozbouřenou situaci po výrocích předsedy senátu Miroslava Štěcha na konto malých a středních podnikatelů. Ty však podle všeho nejsou v souladu s novým volebním programem. „Pan Štěch bude od zítřka respektovat to, co je v programu a na čem jsem se dohodli,“ řekl Zaorálek a program pak „podepíši svou krví,“ dodal.

Štěch v uplynulém týdnu pohoršil řadu lidí konstatováním, že by se malým podnikatelům měly zvýšit zálohy a že nejsou efektivně využiti. „ Je tu velká skupina lidí, kteří pracují jako OSVČ a nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využití.“ řekl.

Podle Zaorálka jsou však malí a střední podnikatelé šikovní a v programu by je Sociální demokracie chtěla podpořit. Podle něj je tato podpora dokonce „jádrem“ programu. Slova svého spolustraníka Štěcha tak označil za nerelevantní. „Já jsem tolerantní člověk, ale to co říká pan Štěch není relevantní.“ Prohlásil v televizní diskusi Zaorálek.

Zaorálek by rád snížil daně

Snížení daní pro 98 procent zaměstnanců, jak v novém volebním programu navrhuje ČSSD, vyjde ročně na zhruba 20 miliard korun. Ztráta ve státním rozpočtu se vyrovná zdaněním bank, velkých podniků s vysokými zisky a změnou daní majetku. V diskusním pořadu Partie FTV Prima to dnes uvedl ministr zahraničí a volební lídr sociální demokracie Lubomír Zaorálek. Daňové plány ČSSD podle něj nezvýší náklady na státní rozpočet.

Sociální demokracie v novém volebním programu v oblasti daní sází na progresivní zdanění a zrušení superhrubé mzdy. Strana chce zavést progresivní zdanění příjmů fyzických osob, tím plánuje snížit daně a zvýšit příjmy 98 procentům zaměstnanců. „To dělá asi minus 20 miliard ztrátu,“ řekl Zaorálek.

Ilustrační foto - Foto: Jan Zatorsky

ČSSD ale zároveň navrhuje progresivní zdanění velkých firem s vysokými zisky, na majetek nad 50 milionů korun plánuje zavést dědickou a darovací daň na úrovni procent a u majetku nad 100 milionů korun ve výši 15 procent. „Banky představují asi plus 11 miliard, daně z příjmů velkých podniků dělají šest miliard a pak tam je daň z majetku. V podstatě to je vylej, nalej,“ prohlásil Zaorálek.

Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil v diskusním pořadu uvedl, že peníze v rozpočtu na uskutečnění plánu sociální demokracie nejsou. Podle Zaorálka však ostatní strany jako ODS, TOP 09 a ANO mají stejné programy v tom, že budou snižovat daně o 50 až 100 miliard, což bude mít za důsledek, že nebudou peníze na zdravotnictví, penze a budou se znovu zavádět poplatky nebo školné. „Náš jediný návrh je fiskálně neutrální,“ řekl Zaorálek.

ČSSD v novém programu slibuje také snížení daní pro malé a střední podniky. „Myslím si, že malé a střední podnikatele vaše strana (ČSSD) nezastupuje a nikdy pro ně nic neudělala,“ konstatoval Pospíšil. Podle Zaorálka ale současná nejsilnější vládní strana přišla s národohospodářskou politikou, jejíž podstatou je podpora malého a středního podnikání.

, , lv