Trump útočil, debatu však podle průzkumu vyhrála Hillary

Trump útočil, debatu však podle průzkumu vyhrála Hillary

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Třetí a poslední debatu kandidátů na prezidenta Spojených států vyhrála podle většiny amerických médií demokratka Hillary Clintonová. Vyplývá to z průzkumu agentury YouGov, ve kterém 49 procent respondentů označilo za vítězku někdejší první dámu. Ve prospěch Clintonové mluví i průzkum americké televize CNN.

V některých jiných anketách byl však za vítěze označen Donald Trump. Republikánský kandidát odmítl sdělit, zda uzná výsledky voleb, které se konají v listopadu. Podle něj je kampaň Clintonové podvodná.

Trump v průzkumu agentury YouGov získal podporu 39 procent oslovených a zbývajících 12 procent považuje klání za remízu. V anketě televize CNN označilo Clintonovou za vítězku 52 procent respondentů a Trumpa 39 procent. I zde však miliardář nabízí diametrálně odlišné výsledky průzkumů.

YouGov se v anketě, které se zúčastnilo 1503 registrovaných voličů, po debatě také ptala, zda by Clintonová s Trumpem měli předem uznat výsledky voleb. Pro takový krok jich bylo 68 procent, 14 procent proti a 18 procent na otázku nemělo názor.

Trump během debaty řekl, že s případným uznáním počká až na výsledky. Během kampaně několikrát upozornil na možnost manipulace s hlasy ve prospěch Clintonové.

Vzájemné útoky

Ani třetí debata amerických prezidentských kandidátů Donalda Trumpa a Hillary Clintonové se neobešla bez vzájemného obviňování. Clintonová svého republikánského soka jako případného prezidenta přirovnala k možné loutce ruské hlavy státu Vladimira Putina. Trump zase demokratickou rivalku obvinil z toho, že chce otevřít americké hranice přistěhovalcům a že stojí za obviněními ze sexuálního obtěžování, které proti němu vzneslo několik žen.

Miliardář během rozpravy nesdělil, zda v případě prohry uzná výsledky. „Řeknu to, až to přijde. Zatím vás ponechám v napětí, zda výsledky voleb přijmu,“ řekl realitní magnát. Jeho přístup označila Clintonová za děsivý. Téma manipulace otevřel Trump několikrát, v této souvislosti hovořil nejen o volbách, ale i o podvodné kampani demokratky, svých sexuálních obviněních či o nadaci Clintonových. Ta nařčení odmítla a prohlásila, že Trump o podvodech mluví vždy, když prohrává.

Ačkoli debata začala poklidně, brzy se oba kandidáti dostali do sporu o to, zda Rusko ovlivňuje průběh voleb. Podle Trumpa o tom neexistuje důkaz, pokud by tomu tak ale bylo, tak vměšování Moskvy i dalších zemí odsuzuje. Putina pak označil za toho, kdo opakovaně Clintonovou přechytračil. Ta varovala, že Kreml chce za amerického prezidenta nejraději loutku.

Spor o délku plotu

Vyhrocená diskuze se týkala i přistěhovalectví. Clintonová podle Trumpa chce otevřít hranice, přes které budou proudit kriminálníci i drogy. Demokratka to odmítla a prohlásila, že je pro kontrolu hranic a v omezené míře také pro plot s Mexikem, ale jen na skutečně potřebných částech pomezí. Trump chce plot podél celé hranice s Mexikem.

Clintonová kritizovala Trumpův plán vyhostit nelegální přistěhovalce, neboť by to znamenalo masivní nasazení bezpečnostních sborů, které by musely pročesat USA křížem krážem a chodit od domu k domu, aby imigranty našly. Přistěhovalce bez dokladů, kteří již v Americe pracují, pak označila za ekonomický přínos.

Oba kandidáti se neshodli ani v otázce obranné politiky. Trump totiž odmítá, aby USA platily obranu bohatým zemím jako Japonsku, Saúdské Arábii či Německu. Škrty v této oblasti podle magnáta uvolní finance pro podporu amerického hospodářství. To chce povzbudit i rozsáhlým snížením daní.

Clintonová potenciál ekonomického růstu vidí v investicích do čistých zdrojů energie a školství. V případě svého zvolení přislíbila plán pro podporu tvorby nových pracovních míst, který bude svým rozsahem největší od druhé světové války.

V závěru debaty kandidáti hovořili o situaci v Sýrii a Iráku. Clintonová ocenila irácké vládní síly za to, že přikročily k dobývání Mosulu. Po jeho očekávaném získání by ráda, aby se koalice zaměřila na ústřední pozice radikálního hnutí Islámský stát (IS) v sousední Sýrii. Trump svůj plán proti IS s odkazem na moment překvapení neupřesnil, varoval ale před zapojením do bojů v Sýrii či před sesazením syrského prezidenta Bašára Asada, který spolu se spojeneckým Ruskem stojí proti islamistům.