Nezávislost Kurdistánu

Nezávislost iráckých Kurdů chce až 90 % hlasujících

Nezávislost Kurdistánu
Nezávislost iráckých Kurdů chce až 90 % hlasujících

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V pondělním referendu se pro nezávislost iráckých Kurdů vyslovilo až 90 procent hlasujících. Oznámila to v úterý televize Rudaw působící v iráckém Kurdistánu. Jde ale o odhad, oficiální výsledek se čeká až později, možná ve středu. Televize také oznámila, že k urnám přišlo 72 procent z více než čtyř milionů oprávněných voličů.

Referendum se týkalo autonomních kurdských oblastí na severu Iráku a také několika míst, na něž si dělají nárok jak Kurdové, tak irácká vláda. Kurdské vedení chce na základě výsledku referenda začít s centrální vládou jednat o případném odtržení autonomie od Iráku. Bagdád to ale odmítá a stejně tak okolní země s početnou kurdskou menšinou.

Irácká vláda už vyloučila možnost vyjednávat s Kurdy o odtržení jejich provincií od zbytku Iráku. „Nejsme připraveni jednat o výsledku referenda, protože je neústavní,“ prohlásil premiér Hajdar Abádí.

Podle mluvčího volební komise Kurdistánu k urnám přišlo v pondělí 3,3 milionu z 4,5 milionu občanů oblastí, kde se hlasovalo.

Kurdové už začali oslavovat, a to nejen na severu Iráku, ale také v Íránu. V Irbílu, který je střediskem kurdských autonomních oblastí v Iráku, už večer uspořádali ohňostroje a v ulicích se objevily kurdské prapory. Tančilo se na ulicích a automobily projížděly s houkajícími klaksony. Mnoho lidí vyšlo do ulic i v kurdských oblastech v Íránu. Mávali nad hlavami zapnutými mobily a provolávali podporu Kurdům v Iráku. O shromážděních informovala i íránská státní televize, což je v Íránu výjimka, jak upozornila agentura AP.

Prezident iráckého Kurdistánu Masúd Barzání - FOTO: Shutterstock

Proti referendu v Iráku se postavil Írán, Turecko, irácká vláda a neschvaluje ho ani Sýrie. Na území těchto zemí žije zhruba 30 milionů Kurdů.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý obvinil regionální vedení iráckých Kurdů ze „zrady“, protože prosazuje nezávislost a uspořádalo referendum. Zopakoval výhrůžku, kterou použil v pondělí, když řekl, že iráčtí Kurdové vyhladoví, když Turecko začne blokovat jejich vývoz na hranici. „Do poslední chvíle jsme nevěřili, že (kurdský prezident Masúd) Barzání udělá takovou chybu a referendum uspořádá. Zjevně jsme se mýlili. Toto referendum, pořádané bez jakékoli dohody, je zradou,“ řekl Erdogan v televizi. Podobně jako v pondělí pohrozil, že Turecko může zavřít ventily ropovodů, jež dopravují ropu z kurdských oblastí přes Turecko do přístavů.

Erdogan také řekl, že doufá, že se kurdské vedení vzdá myšlenky na samostatný stát, a Turecko tak nebude nuceno sáhnout k sankcím. „Doufám, že vláda severního Iráku vezme rozum do hrsti a vzdá se tohoto dobrodružství s temným koncem,“ řekl.

Kreml je proti odtržení kurdských částí od Iráku. Mluvčí Dmitrij Peskov řekl, že Moskva podporuje zachování územní celistvosti států celého regionu. „Pořád jsme toho názoru, že zachování územní a politické jednoty regionálních států je důležité pro udržení stability a bezpečnosti regionu a pro vyřešení mnoha zásadních problémů, jež tato oblast má,“ řekl Peskov.

Evropská unie v prohlášení uvedla, že trvale podporuje jednotu, svébytnost a územní celistvost Iráku. Lituje toho, že se Kurdové neřídili jejím doporučením, aby se referendum nekonalo tímto „jednostranným způsobem a zejména ne na sporných územích“. Unie vyzvala všechny strany, aby zachovaly klid a zdrženlivost a řešily politické a ekonomické problémy dialogem v rámci irácké ústavy. Unie je připravená tento dialog podpořit.

,

26. září 2017